Enim ühinevad Euroopas pangad ja keemiafirmad

Annika Matson 15. jaanuar 2004, 00:00

Uus suur ühinemiste ja ülevõtmiste laine, mis algas juba möödunud aastal, loob Euroopa aktsiaturgudel paremaid investeerimisvõimalusi.

Financial Times Deutschland avaldas eile turuekspertide spekulatsiooni, et Saksamaa suuruselt teise panga HypoVereinsbanki (HVB) ühinemine ühe Saksa konkurendiga on peaaegu kindel.

?Sellel aastal tõuseb ühinemiste surve Saksa pangamaastikul veelgi,? ütles HVB juht Dieter Rampl. Ta lisas, et praegu peab igaüks igaühega läbirääkimisi. HVB tõsisemad konkurendid mujal Euroopas on Prantsuse pank BNP Paribas ning ?veitsi pangad UBS ja Credit Suisse.

Samuti spekuleeritakse Euroopa turgudel, et ühinemisläbirääkimisi peavad Saksa farmaatsiafirmad Schering ja Altana. Eile ütles Saksa keemiatööstuskontsern Henkel, et ostis möödunud aasta lõpus Korea ettevõtte Lucky Silicone Industry. Henkeli teatel tugevdab firma selle ostuga oma positsiooni Aasia kleepainete turul.

?Euroopa ühinemiste äri jookseb jälle täistuuridel,? ütles Thomson Financiali ühinemiste ja ülevõtmiste ekspert Henry Gibbon.

Välismaiste investorite erilise tähelepanu all on tema sõnul sel aastal Saksamaa firmad. Suuri ülevõtmisi prognoosib ta sel aastal Saksamaal panganduse-, keemia- ja autotööstussektoris. Kogu Euroopale ennustab ta esimeses kvartalis ühinemiste ja ülevõtmiste aktiivsuse 20protsendilist kasvu.

Gibboni sõnul pakuvad ühinemised ja ülevõtmised investoritele uusi ja kindlamaid investeerimisvõimalusi ning kasumeid. Börsidel saavad ostetavatest firmadest tavaliselt ?kuumad saiad?. Praegu on neid eriti panganduse-, keemia- ja autotööstussektoris. Eriti ära tasuma peaks otsingud ostetavate firmade järele Londoni, Pariisi ja Frankfurdi börsidel.

Gibboni sõnul ajab ühinemiste ratta veerema kosunud majanduslik olukord: ?Põhjuseid, miks ühinemisi edasi lükata, praktiliselt enam ei ole.?

Sõda Iraagis on üle elatud, majanduslik ebastabiilsus möödumas ning konjunktuurinäitajad paranemas.

Ettevõtete lootust, et halvemad ajad majanduses on möödas, näitab ühinemiste ja ülevõtmisaktiivsuse suurenemine. Maailma aktsiaturud on viimaste aastate langusest välja tulemas ja aktiviseerumas on ka ülevõtmised ja ühinemised.

Aktsiaturgude madalseis viimastel aastatel on paljud ettevõtted ka turuväärtuselt konkurentidele piisavalt atraktiivseks teinud, kirjutas Austria majandusajaleht Wirtschaftsblatt. Konkurentide soodne ostmine võimaldab enda jalgealust kindlustada.

Eriefektina võib Euroopas käsitleda veel uute riikide lisandumist Euroopa Liitu. Seoses sellega langeb nendesse maadesse investeerimisel risk. Lääne-Euroopa kontsernid otsivad üha enam Ida-Euroopast ettevõtteid, kellega ühineda.

Mullu oli Euroopas suurim Olivetti Telecom Italia ost 27,8 miljardi dollari eest. Tuleb siiski tunnistada, et paljud Telecom Italia väikeaktsionärid ei olnud aktsiate vahetussuhtega rahul, sest nende arvates oleks pidanud suhte määramisel arvestama varade väärtusega. Varade väärtusi arvestades oleks ühe aktsionäri sõnul vahetussuhe pigem 22 Olivetti aktsiat ühe Telecom Italia aktsia eest, mitte aga seitse ühele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing