Buffetti firmal hinnalised aktsiad

Tõnis Oja 09. märts 2004, 00:00

Maailma rikkurite edetabelis Bill Gatesi järel teisel kohal olev Buffett teatas laupäeval, et kompanii puhaskasum kasvas 90 protsenti, 8,15 miljardi dollarini (104 miljardi kroonini), mis teeb puhaskasumiks aktsia kohta 5309 dollarit ehk 68 000 krooni.

Berkshire Hathaway omab hulka finants-, energeetika, lennu-, värvi- ja vaibatööstusettevõtteid ja on Coca-Cola Co ning American Expressi suurim omanik. Firma aktsia on aastaga kerkinud 44 protsenti, 93 000 dollarini. Kõigi aegade kõrgeimal hinnatasemel, 95 200 dollaril käis aktsia hind veebruari lõpus.

Ehkki aastatulemused olid maailma esiinvestorile võrdlemisi head, oli tema iga-aastane pöördumine kompanii aktsionäridele mõnevõrra pessimistlikes toonides. Üheks suuremaks probleemiks on tema sõnul puudus headest ettevõtetest, mille aktsiaid võiks osta, mistõttu on investeerimisfirmal liiga palju vaba raha (kokku 31,26 miljardit dollarit ehk 400 miljardit krooni).

Möödunud aasta märksõnadeks on aga valuutad ja suure tootlusega rämpsvõlakirjad. Novembris kirjutas Buffett ajakirjas Fortune, et esmakordselt oma 72aastase eluea jooksul ostis ta 2002. aastal välisvaluutat. Tänaseks on investeerimisfirma portfellis viis valuutat 12 miljardi dollari väärtuses. Buffett põhjendas valuutapositsioonide soetamist USA majanduse liiga suure väliskaubanduse defitsiidiga, mis tähendab, et ta peab dollaririski liiga suureks. Nii mõnegi arvates on tegemist millegi enama kui lihtsalt sisenemisega valuutaturgudele. ?Miski on teda tõeliselt muretsema pannud,? lausus Reutersile Berkshire 1000 aktsia omanik Tom Russo.

2002. aastal osteti ka 8 miljardi dollari eest rämpsvõlakirju (võlakirjad, mis on suure riskiga ja seetõttu suure tulususega), mis olid investeerimislegendi kohaselt väga odavad. Miljardi dollari väärtuses olid need eurovõlakirjad.

Warren Buffetti edu investeerimisotsuste tegemisel ja legendid temast on põhjustanud tema otsuste pimedat järgimist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing