27. juuli 2004 kell 6:46

PM: Ühise Balti energiafirma idee kogub toetust

Pan-Balti energiafirma rajamise vajalikkusest on räägitud juba kolm aastat, kirjutas Postimees.

Tõsisemalt hakati ühise energiafirma loomisesse suhtuma aga alles tänavu juuli alguses, kui Eesti Energia, Latvenergo, Lietuvos Energija ning Soome energiaettevõtted Pohjolan Voima ja Helsingin Energia sõlmisid Eesti?Soome merealuse elektrikaabli Estlink rajamiseks aktsionäride lepingu, kirjutas teadeteagentuur AFP.

Eesti Energia juhatuse esimees Gunnar Okk märkis juuli alguses, et Estlink tihendab kolme Balti energiaettevõtte omavahelist koostööd, mis on võimaliku pan-Balti elektriettevõtte rajamise eeltingimuseks.

Eesti Energia juhtide hinnangul oleks Balti riikide ühtsel energiafirmal võimalik vastu seista konkurentsile Euroopa Liidus ja see võimaldaks eestlastel vabaneda sõltuvusest Vene energiasüsteemidest.

Lietuvos Energija peadirektori Rymantas Juozaitisise sõnul on leedulaste suhtumine pan-Balti energiafirma loomisse positiivne ja selleks tehakse ka ettevalmistusi.

«Samas on tõsiseks takistuseks erinevused kolme riigi energiasüsteemides,» rääkis Juozaitis. «Naaberriikides pole veel energeetikafirmad täielikult reorganiseeritud.»

Hetkel kuum