Forbes: investorid võiksid Austraalia poole vaadata

30. november 2004, 10:57

Austraalia võib olla USAst kaugel, kuid ta pole nii eksootiline, kirjutas Forbes.

Ameeriklased ja austraallased räägivad (mõneti) sama keelt, nimetas Forbes põhjusi, miks investeerida Austraaliasse. Nii austraallased kui ameeriklased jagavad raha tegemise ja kulutamise entusiasmi ning neil meeldib jõlkuda baarides selleks, et vaadata telerist sporti.

Kahjuks teavad ameeriklased Austraaliast väga vähe. Austraalia majandus on kasvanud 13 aastat järjest. Alates 1999. aastast on Austraalia majandus kasvanud USA dollarites kiiremini, kui USA oma (vastavalt 3,4% ja 3,1% aastas).

Hiina metsik nõudlus tooraine järele (kuld, rauamaak, kivisüsi, jne) ja USA nõudlus nafta ja gaasi järele veavad praegu Austraalia majandust koos kohaliku kinnisvarabuumiga. Maple-Brorn Abboti nimelise Sydneys asuva varahaldusfirma tegevdirektor John Kightley tõi välja kaks põhjust, miks Austraalia majandus peaks pikaajaliselt kasvama.

Esiteks vältis riik 1990ndate aastate lõpus Aasia ahelana levinud valuutakriisi, mille lõid riskifondide spekulatsioonid.

?Meil pole olnud sellises ulatuses tehnoloogiaaktsiate maaniat, nagu USAs oli ja seetõttu pole me samas ulatuses languse tõttu kannatanud,? nimetas Kightley teist põhjust.

Austraalia juhtivast aktsiaindeksist S P/ASX 200 moodustavad finantssektori firmad 42 protsenti, maavarade kaevandused ja loodusressursside firmad 19 protsenti ning tehnoloogiafirmad vaid viis protsenti. Austraaliasse investeerimisel on riskiks, et investorid võivad kasutada Austraalia aktsiaturgu vaid vahepeatusena Aasia regiooni maadesse investeerimisel, kus kasvu veab tehnoloogiasektor (Lõuna-korea, Taiwan, Hongkong). Kuna Austraalia aktsiaturu väärtus (595 mld dollarit) on väike võrreldes selliste arenenud turgudega nagu Suurbritannia (2,6 triljonit dollarit) ja Saksamaa (1,1 triljonit dollarit), kipuvad ameeriklased Austraalia turust lihtsalt üle vaatama.

Millest on ameerika investorid ilma jäänud? Viimase viie aastaga on Austraalia aktsiaturg USA dollarites tõusnud 60 protsenti võrreldes S P 500 19 protsendise kukkumisega.

Välismaistel investoritel pole kerge Austraalisse investeerida ? selleks peab USA maaklerfirma kasutama Austraalia maaklerfirmat. Investorid saavad lihtsamalt paigutada raha Austraalia aktsiatesse, ostes indeksiaktsiad nagu Ishares Morgan Stanley Capital Index Australia Index Fundi osakuid. Fondi tootluseks on olnud viimasel viiel aastal keskmiselt 11 protsenti aastas. 0,6 protsendine haldustasu on sellega võrreldes tagasihoidlik koormus. Indeksiaktsia kümne suurima aktsia osakaal on kokku 50 protsenti portfellist, sinna kuuluvad nii Austraalia juhtivad maavaradekaevandajad, pangad, jaekaubandusettevõtted ja meediafirmad ? nagu BHP Billiton, National Australia Bank ja Woolworths. Ka mõnede Austraalia ettevõtete aktsiatesse saab USAs hoiutähtede (ADRide) vormis investeerida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing