Tõnis Oja • 8. detsember 2004 kell 22:00

Nafta hind nelja kuu odavaim

Nafta hind kukkus eile rohkem kui nelja kuu madalaimale tasemele, sest turuosalised usuvad, et Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) jätab homme toimuval naftaministrite kohtumisel tootmiskvoodid muutmata.

Taolise spekulatsiooni aluseks oli naftakartelli juhtivriigi Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi, kes teatas, et nafta hind on aktsepteeritaval tasemel ning toodangu kärpimiseks pole mingit vajadust. Hinnalangusele andis oma õnnistuse USA energeetikaministeerium, kelle statistika näitas, et maailma suurima tarbija naftasaaduste laoseis möödunud nädalal paranes.

?Saudid on ainsad, kelle arvamus loeb, sest ainult neil on võimsuste ülejääki,? lausus uudisteagentuurile Bloomberg investeerimisfirma Energy Security Analysis analüütik Rick Müller. ?Naimi on nafta hinnalanguse tõttu ilmselt teistest rahuolevam. Ta teab, et naftabarreli hind 50 dollari tasemel ei ole tootjate huvides,? lisas ta. New Yorgi kaubabörsil langes nafta jaanuari lepingute hind 1,8% võrra 40,70 dollarini barrelist. Rahvusvahelisel naftabörsil Londonis käis naftabarreli hind koguni 37,35 dollaril, mis on madalaim hind alates 22. juunist.

OPECi kümme liikmesriiki (ilma Iraagita) on kokku leppinud, et ööpäevas pumbatakse 27 miljonit barrelit. Hinnangute kohaselt pumbati aga tegelikult novembris 28,22 miljonit ning oktoobris 30,54 miljonit barrelit, mis oli suurim toodangutase alates 1979. aastast. USA energeetikaministeeriumi arvestuste kohaselt kasvas naftasaaduste laoseis möödunud nädalaga 1,1% ja toornafta laoseis 0,2% võrra.

Hetkel kuum