16. detsember 2004 kell 22:00

Carpe diem ehk püüa silmapilku

Mällu sööbivad eredad hetked, kaunid tunded. Miks mitte praegu, aasta lõpul, ka ise niisuguseid meeldejäävaid, ilusa ja leidlikult kaetud lauaga eineid korraldada koos pere ja sõpradega.

?On vaja aega, võimalusi ja natuke fantaasiat ning tavalisest räimest ja soolaheeringast ning suhkrustatud jõhvikatest kujuneb piduroog,? nendib kodukaupa müüva firma konsultant Mari Jäätma. Tema kaunil Norra Figgio portselanitehase disainalusel näib hea ja paremaga täidetud ?kahesabaline? heeringas lausa delikatessina.

?Neid Figgio portselanisarju vaadates vallandubki tegutsemistuhin,? tunnistab Mari. ?Söögi tegemine ning laua kaunistamine ? milliseid nõusid ja kuidas sobitada, millist lina ja lisandeid kasutada ? pakub suurt mängulusti.?

Mari Jäätma soovitusel tasub kalleid disainnõusid hakatuseks näiteks paari kaupa muretseda (hiljem võib ju kollektsiooni järk-järgult täiendada) ja ka hoolikalt vaadata, et need ?kokku kõlaksid?. Siis saab nendega varieerides ja nõudemänge mängides õige meeleolukaid peolaudu kujundada.

Erinevate disainportselani sarjade lihtsaid kandilisi, ümmargusi ja erikujulisi aluseid, vaagnaid, kausse, tasse, kanne jms saab suurepäraselt omavahel kombineerida, aga võib ka ainult ühevormiliste nõudega huvitava pika peolaua katta. Muidugi tuleb neile kõrvale ka sobivad klaasid ja noad-kahvlid valida.

Mari Jäätma armastab külalistele suppi pakkuda. Omapärane laudlina, kaunis nõude kooslus ja väike valge vein tõstavad värske tüümianiga lõhepüree taevakõrgustesse.

Disainnõude sarjades on huvitavaid anumaid, mille mõtet on esimese hooga raske tabada. Just niisugustelt linnu-, kelluka- või mingi muu ?ootamatu? kujuga esemetelt on paras näkse ja magusat kohvi kõrvale pakkuda. Pühade puhuks võiks ka erilisi suupisteid välja mõelda.

Kui kõik see vaev on nähtud, väikesed meelespidamise kingitused pakitud, võib omanäoline koosviibimine, mis aastate möödudes jäädvustatakse oma mälestusteraamatus, alata.

?Oska nautida seda, mis sul on, ja püüa mitte muretseda selle pärast, mida ei ole,? tõdeb Mari Jäätma.

Autor: Tiina Kolk

Hetkel kuum