Alvar Jõgeva • 21. detsember 2004 kell 22:00

Aeglane reaktsioon on teenimisvõimalus

Tallinna börsil reageerivad aktsiad uudistele hilinemisega, mis pakub teenimisvõimalusi.

Kui turg oleks efektiivne, siis peaks firmade avaldatud uudis kajastuma kohe aktsia hinnas. Reeglina siiski toimub kas ülereaktsioon või alareaktsioon. Tallinna börsil toimub eelkõige alareaktsioon ehk aktsiate hinnad reageerivad uudistele viivitusega. Aktiivselt turgu jälgiv investor, kes oskab hinnata uudise mõju aktsia hinnale, võib üsna kergesti kasumit teenida.

Hiljutised näited on Hansapank ja Kalev, mille aktsiad reageerisid viivitusega fondiemisioonile. Viimane aktsia pakkus eriti suurt kasumiteenimisvõimalust, osaliselt on siin taga ka madal likviidsus. Fondiemissiooni mõju on rohkem psühholoogiline, firma ise selle uudise tulemusena paremaks ei muutu. Fondiemissiooni korraldamisel toimuvad muutused firma omakapitali kirjetes. Väärtpaberi teeb aga atraktiivseks madalam hind, mis kutsub investoreid aktsiaid ostma.

Viimati avaldas Merko Ehitus uudise, mille kohaselt tütarfirma investeerib 469 miljonit krooni multifunktsionaalse halli rajamisse Riias. Uudis ilmus 8. detsembril, ehitusfirma aktsia hind on sellest ajast peale tõusuvees.

Tallinna börsil taandus eile Hansapanga aktsia hind 1,94 protsenti. Merko aktsia hind aga jätkas uute rekordite vallutamist, tänaseks tõusuks kujunes 0,71 protsenti.

Üllatuslikult saavutas suurima käibe Tallinna Kaubamaja aktsia, mille käive ulatus koguni 42,3 miljoni kroonini. Tegemist oli mitme suurema plokktehinguga, mis tõstsid tublisti käivet. Kaubamaja aktsia hind ei muutunud.

Hansapanga aktsia käive ulatus 18,8 miljoni kroonini. Käibe poolest jäi kolmandale kohale Sampo Panga võlakiri, millega sooritati tehinguid 15,7 miljoni krooni eest.

Kalevi aktsiaga jätkub üsna erakordne kauplemine. Eilse päeva lõpul võis Kalev-2 aktsiat osta odavamalt (20,81 kr) kui põhiaktsiat müüa (20,97 kr). Peatselt on oodata aktsiate kokkupanemist üheks, pakub aktsia väikest arbitraa?ivõimalust. Kui pikemaks ajaks plaanis osta kommitootja väärtpaberit, tasub vaadata ka Kalev-2 aktsia hinda.

Hetkel kuum