Ülo Toomsalu • 20. jaanuar 2005 kell 6:13

PM: Eestile trahvihirmu kaela toonud suhkruga maiustavad ka lätlased

Lõviosa enne ELga ühinemist Eestisse toodud suhkrust leidis koha eestlaste keldrites ja sahvrites, kuid osa sellest rändas ka lätlaste kodudesse.

Põllumajandusministeeriumi arvutuste järgi varus iga Eesti leibkond enne mullust maikuud endale koju sada kilo suhkrut. Nii kergitati hüppeliselt suhkruimporti Eestisse, mille tõttu nõuab Euroopa Liit Eestilt nüüd miljardile kroonile lähenevat suhkrutrahvi, kirjutab Postimees.

Samas ei taha riigi esindajad spekuleerida teemal, kui suur osa Eestisse toodud suhkrust võis siit edasi Lätti minna. Valga elanikud meenutavad aga siiani, kuidas mullu talvel vooris üle piiri pidevalt suhkrukottidega inimesi. Sama kinnitab Valga linnapea Margus Lepik.

«Kui palju Valka suhkrut läks, ei tea tõenäoliselt keegi, aga eks ma nägin isegi, kuidas kümned inimesed korraga suhkrukottidega üle piiri läksid,» meenutas Lepik.

Nii söövadki paljud lätlased praegu suhkrut, mille eest Eestit ootab 800 miljoni kroonine trahv. Ametlikult ei ole Euroopa Komisjon siiani öelnud, kui suur Eesti üleliigse laovaru kogus olema saab, kuid mitmete riigiametnike hinnangul jääb see ikkagi 91 658 tonni kanti.

Seda hoolimata Eesti seisukohast, et üleliigseks tuleb lugeda vaid liitumise hetkel Eesti ettevõtetes hoiul olnud 28 590 tonni suhkrut. Selle pealt on riik nõus ka trahvi maksma.

Hetkel kuum