Perefirmasid kui väikefirmade ühte liiki iseloomustab eelkõige see, et nad on väikesed ja neis töötab kaks-kolm kuni kümmekond inimest. Samuti see, et nii omanikele, nende pereliikmetele kui ka sugulastele on perefirma nende peamine sissetulekuallikas.
Sageli on perefirmade eripäraks ka see, et äriline ja isiklik tegevus on omavahel küllaltki läbi põimunud (näiteks ajakasutus, elamis-tegevus-tootmisruumide osaline kokkulangevus, arvutustehnika, sõidukid), see annab võimaluse seadustega lubatud piires osa isiklikke tegevuskulusid kanda firmal. Üheks positiivseks eripäraks perefirmades on lühike otsustusahel. On võimalik väga kiiresti langetada otsuseid töö tasustamise määra ja mooduse osas.
Kiire, sageli emotsionaalne otsus ressursside ehk raha jagamisel on aga ohtlik. Sellega kaasneb tihti ahvatlus teenitust võimalikult palju töötasudeks jagada, arvestamata firma objektiivset taluvuspiiri ja vajadust investeerida firma arengusse, et tagada perefirma jätkusuutlikkus.
Perefirmade töö tasustamise süsteemid on väga individuaalsed. Oluline on silmas pidada, et töö tasustamine oleks aus ja avatud ning kõigile töötajatele teadvustatud.
Sellega välditakse väikefirma puhul üht suurimat ohtu, mis sageli tema eksistentsile saatuslikuks saab: sassi läinud omavahelisi suhteid, mille põhjuseks on vaid raha, täpsemini selle jagamine.
Seega on perefirmade tegevust ja edukust olulisemalt mõjutavateks faktoriteks omavahelised, väga isiklikud ning sageli ka emotsionaalsed suhted, pikaajalisemate arengukavade puudumine, soovimatus ennast ja firmat pidevalt arendada.
Firmasiseselt peavad olema paigas reeglid, mida saab tuua ühiste nimetajate alla ? kirjutatud ja kirjutamata reeglid. Samuti see, mis on lubatust keelatud ning keelatust lubatud. Väikeses, isiklikest suhetest väga mõjutatud töökollektiivis on palju selliseid nüansse, millega suurfirmad kunagi kokku ei puutu.
Perefirma juht peab mõistma: selleks et loodud perefirma muutuks elujõulisemaks ja stabiilsemaks, ei tohi mõelda mitte ainult tänasele edule ja sissetulekule ehk palgale, vaid peab olema ka oma sinilind ? unistus, mille poole püüelda. q
Autor: Igor Päss
Seotud lood
Lisatud interaktiivne kaart tänase Läänemereriikide olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.