18. märts 2005 kell 9:21

Läti eurovolinik ähvardab 10 ELi riiki kohtusse kaevata

Läti eurovolinik Andris Piebalgs ähvardas kohtusse kaevata 10 ELi riiki, kui need ei ava oma gaasi- ja elektrienergiaturgu kahe kuu jooksul piisaval määral.

Kohtukulliga ähvardatavate riikide seas on ka Eesti ning Euroopa Liidu energeetikavoliniku Piebalgsi oma kodumaa Läti, vahendas Eesti Päevaleht Online ajakirja Forbes uudist.

Piebalgs ütles, et energeetikaturu liberaliseerimine kindlustab, et praegune gaasi- ja elektrienergia hinnatõus tarbijatele saadakse kontrolli alla. ?Kuna turg ei tööta täielikult, näeme me sellist hinnatõusu,? lausus Piebalgs.

Euroopa Liidu seaduste järgi oleksid kõik 25 euroliidu liikmesriiki pidanud avama oma maagaasi- ja elektrienergiaturu juba eelmise aasta 1. juuliks. Vaid viis riiki võtsid vajalikud seadused vastu tähtajaks, kümme riiki tegid seda pärast tähtaega. Piebalgsi sõnul antakse ülejäänud 10 riiki kohtu alla, kui nad ei muuda oma seadusi järgmise kahe kuu jooksul.

Piebalgs saatis neile riikidele ka hoiatuskirja, mis on viimaseks sammuks enne riikide Luxembourgis asuva Euroopa kohtu alla andmist. Kohus saab kõnealustele riikidele ? Saksamaale, Belgiale, Eestile, Iirimaale, Leedule, Lätile, Rootsile, Kreekale, Hispaaniale ja Luxembourgile ? määrata kõrged trahvid.

Hetkel kuum