20. juuni 2005 kell 9:52

Norra kütusefirmad loodavad hiigeltehingut Gazpromiga

Norra Statoil ja Norsk Hydro loodavad täna Moskvas allkirjastada koostöökokkuleppe Gazpromiga maailma ühe suurima gaasimaardla hõlvamiseks.

Stockmani gaasimaardla asub Barentsi mere Venemaale kuuluvas osas ning selle gaasivarud on hinnatud 3,2 triljonile kuupmeetrile. Et maardla asub turgudest torujuhtme ehitamiseks liiga kaugel, on plaanis gaas külmutada vedelasse olekusse ning transportide seda laevadega.

Praegu on Lääne-Euroopa suurim gaasimaardla Norra Troll, mis läks käiku 1996. aastast. See on täna selgroog Norra gaasiekspordis, mis katab 14% Euroopa tarbest, kirjutab Svenska Dagbladet.

?Stockman on neli korda nii suur kui Troll. See on maailma üks üldse kõige suuremaid gaasimaardlaid, mis ei ole veel kasutusse võetud. Reservid on tohutud,? ütles lehele Norsk Hydro kontserni juht Eivind Reiten.

Moskvasse on täna koos Statoili ja Norsk Hydro juhtidega kutsutud nii Norra peaminister Kjell Magne Bondevik kui naftaminister Thorild Widvey. Sellest võib järeldada, et tehing on plaanis alla kirjutada, kirjutab leht.

Hetkel kuum