Jaanus Laugus • 9. oktoober 2005 kell 22:00

Kolmas kvartal oli Tallinna turul üliaktiivne

Kolmas kvartal on olnud Tallinna ja selle lähiümbruse kinnisvaramaastikul üliaktiivne: nõudmine kinnisvara vastu on suur.

Hinnatõusu on tunda igas sektoris, nii elamispindade kui ka äripindade osas.

Korterite turg on väga elav. Kvartaliga tõusid hinnad keskmiselt 10 protsenti. Eriti palju müüakse uusi kortereid ja maju. Korterid lähevad kaubaks endiselt ettemüügina, paberil visualiseeritud variantide alusel. Pankade laenusurve ning soodsad eripakkumised tõukavad uusarenduste hindade tõusu ja müügiedu tagant.

Tekkimas on uus trend, nimelt mitmed arendajad Tallinnas ja selle lähiümbruses, kellel on käes atraktiivsed pinnad, ei kiirusta müügi alustamisega. Püütakse vältida spekulantide tegutsemist ning kaotusi, mis tulenevad müügiga liigsest kiirustamisest.

Arendajad, kelle finantseerimisvahendid ei olene ettemüügist, alustatavad müüki, kui maja on juba viimistlusjärgus. Nii kujuneb müügihind vastavaks sellele, milline on olukord turul just siis.

Oodatud on arendusprojektid Tallinna kesklinnas ja selle lähiümbruses. Samuti nõutakse väga palju uusi kortereid väljakujunenud maga­lapiirkondades (Mustamäe, Õismäe, Lasnamäe ning Pelgulinn).

Kõige enam tasub osta korter Tallinna vanalinna. Võrreldes kesklinna hinnatrendidega (22 000?37 000 kr/m2), ei ole vanalinna hindades märkimisväärset tõusu veel toimunud (25 000?40 000 kr/m2).

Vanalinna unikaalsust silmas pidades ning väheseid juurdeehitusvõimalusi arvestades, peaks hinnavahe olema märkimisväärne, isegi kuni 100%. Ilmselt lähitulevikus tõusevad vanalinna korterite hinnad 10?30%.

Majade ja kruntide turg on samuti aktiivne, olgugi et tehinguid tehakse märgatavalt vähem. Märksõnaks on siingi uusarendused. Krundiostjad on muutunud nõudlikumaks, eeldatakse, et on olemas kõik kommunikatsioonid, samuti teed ja tänavad.

Tekkinud on uus trend, nimelt eelistavad ostjad lõpuleviidud krundiarendusi, kus ostja tööks on vaid sobiv majaprojekt välja valida ning valmis ehitada. Ainult soodne hind ei määra enam ostuotsust.

Kommunikatsioonidega varustatud ning välja ehitatud infrastruktuuriga kruntide hinnad Tallinnas ja Tallinna lähiümbruses hakkavad kerkima. Kõige atraktiivsemad on mereäärsed alad, eriti Viimsi,

Merivälja ja Kakumäe. Hinnatõusu põhjustab eelkõige uute projektide nappus nendes piirkondades.

Büroo ja äripindade turg on kõige aktiivsem müügitehingute poolest. Bürood või äripinda eelistatakse osta, kuna laenutingimused on soodsad. Admirali Majas, kus uued äripinnad müüki läksid, on tekkinud väga aktiivne järelturg. Praegused omanikud võivad ostetud vara eest küsida juba topelt hinda.

Soovitada võib vahetada rendipind nüüdisaegsema vastu. Veelgi parem oleks kasutada ära soodsad krediiditingimused ning sobilik pind välja osta.

Lao- ja tootmispindade ning ärimaa turg on eriti elav liiklustrassideäärsetel kinnistutel. Kui aastapäevad tagasi võis Tartu mnt äärse kinnistu osta hinnaga 100 kr/m2, siis nüüd on hind 400?850 kr/m2.

Uueks trendiks on lao- ja tootmispindade rentnike on nõudlikumaks muutumine. Pinnad üüritakse uutes laomajandites, kus ehitusstandardid on kõrged ning eeldatavad kommunikatsioonid olemas, ligipääs veokitele lihtne, ladustamine turvaline. Selliste pindade eest makstakse väärikat tasu: 70?100 kr/m2. Eelistatakse logistiliselt head asukohta.

Ilmselt on paras aeg üle vaadata praegused ladustamistingimused ning otsida välja tänapäevased eurodirektiividele vastavatele laohooned, võtta laenu ning sobilik pind rentimise asemel välja osta.

Hetkel kuum