20 oktoober 2005

Pariis torpedeerib ELi kaubandusvoliniku mandaati Doha kõnelustel

Prantsusmaa teravnev kriitika ELi kaubandusvoliniku aadressil õõnestab Peter Mandelsoni mandaati WTO vabakaubanduskõnelustel.

Prantsusmaa on ägedalt vastu järeleandmistele põllumajandussaaduste turu kaitses, mida nõuavad Euroopa Liidult partnerid WTO vabakaubanduskõneluste nn Doha voorus. USA tuli läinud nädalal välja ettepanekuga kärpida järsult oma suuri põllumajandustoetusi kui ka EL astub samme selles suunas. Mandelson lubaski kärpida ELi kõrgeid imporditariife, kuid mitmete WTO riikide arvates ei olnud järeleandmised piisavad. Sel nädalal Genfis toimunud kõnelused USA, Brasiilia, India, Austraalia ja ELi vahel jäid toppama, kuna Euroopa Liit ei tulnud välja uute ettepanekutega.

See ?blokeerib? kõnelusi ning ?võib viia need kokkuvarisemise äärele?, tsiteeris Bloomberg Austraalia kaubandusministrit. ?Kui ELi seisukohad põllumajandusturu kaitse osas ei nihku, jäävad blokeerituks ka teised valdkonnad ? eelkõige tööstuskaubad ja teenused.?

Prantsusmaa eestvedamisel seadsid 13 riiki sel nädalal küsimärgi alla ELi kaubandusvoliniku Peter Mandelsoni volitused teha liikmesriikide nimel WTO kõnelustel järeleandmisi. Täna süüdistas Prantsusmaa siseminister ning üks tõenäolisemaid 2007. a presidendivalimiste võitjaid Nicolas Sarkozy Mandelsoni Euroopa huvide ohtu seadmises. Sarkozy sõnul on Mandelson oma mandaati ületanud ning EL vajaks kaubanduspoliitikas eestkõnelejaks ?valitud poliitilist liidrit, kes oleks vastutav rahva ning nende esindajate ees?.

?Prantsuse ja Euroopa talunikud võivad arvestada sellega, et kaitsen meelekindlalt seda, mis ELi ühest esimesest ning peamisest ühispoliitikast (põllumajandus) veel järel on,? tsiteeris Financial Times Sarkozy?d.

Prantsusmaa protektsionistlikud rünnakud Mandelsoni aadressil õõnestavad voliniku usaldusväärsust partnerite silmis ning muudab Mandelsoni jaoks neilt järeleandmiste saamise keerulisemaks, kirjutas FT.

WTO eesmärk on detsembri keskel Hongkongis toimuvaks kaubandusministrite kohtumiseks kaks kolmandikku küsimusi ära lahendada, et vabakaubanduskõnelused 2006. a lõpule viia.

Hetkel kuum