28. oktoober 2005 kell 13:10

Siim Kallas: toetuste saajad avalikuks

Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas seisab initsiatiivi taga avalikustada kõik ELi toetuste saajate nimekirjad.

Asja hakkab 9. novembril arutama Euroopa Komisjon. 'Belgia avalikustas toetussummad ja saajad eelmisel nädalal ning selle juures oli ka minu käsi mängus,' ütles Kallas äsja lõppenud pressibriifingul. 'Tulemused, mis Belgia puhul ilmsiks tulid, olid üllatavad - selgus, et kõige rohkem toetusi oli saanud suhkrutööstus.'

Kallas ütles, et niipalju kui toetuste saajate nimekirju on avalikustatud, on selgunud, et toetuste suuremad saajad on ELi suurtööstused. 'Ma usun, et see avalikustamise plaan läheb läbi küll, kuigi on muidugi mõningaid vastaseid,' ütles Kallas.

Andmete avalikustamiseks on kavas teha vastav portaal ja Kallase sõnul on järgmise aasta lõpus ehk juba midagi sellist olemas.

Eestis tegeleb põllumajandustoetuste jagamisega Põllumajanduse Registrite- ja Informatsiooniamet (PRIA), kes on oma koduleheküljel küll avaldanud toetuste saajate nimekirjad, kuid mitte makstud toetussummasid. PRIA on varem põhjendanud toetussummade mitte üles riputamist asjaoluga, et isikuandmete kaitse seadus ei luba toetuste saajaid ja summasid avalikustada. 2000. ja 2001. aastal on PRIA siiski põllumeestele makstud riigieelarvelised toetused ja saajad avalikustanud.

'Minu jaoks oli üllatav, et Eesti puhul need andmed ei olegi täiesti avalikud,' ütles Siim Kallas. 'Olen Euroopas ikka toonud Eestit ses asjas eeskujuks, kuid selgub, et asjad ei olegi päris nii.'

Hetkel kuum