Aktsiatehingud vajavad täpset tõlgendust

Marko Saag 13. veebruar 2006, 00:00

Võrreldes varasemate aastatega, on sellel aastal paljudel oma deklaratsiooni tunduvalt raskem täita. Ning seda mitte seetõttu, et maksuseadustes oleks väga olulisi muudatusi olnud, vaid seetõttu, et mitmed 2005. aastal toimunud tehingute maksustamise reeglid on jäänud lõplikult selgeks vaidlemata. Mõtlen siin eelkõige endistele Hansapanga (kuid mitte ainult) füüsilistest isikutest aktsionäride tehinguid.

Mäletame diskussiooni eelmise aasta kevadest selle üle, kas ja kuidas maksustatakse tehingud, kus füüsilised isikud kandsid (kas mitterahalise sissemakse vormis, kinkides või võõrandades) isiklikul kontol olevad aktsiad vahetult enne müüki Swedbankile endaga seotud firmade kontodele.

Tollased maksuameti kommentaarid vihjasid, et selliseid tehinguid võidakse käsitleda maksudest kõrvalehoidumiseks tehtud tehingutena, mille tulemusena võib tekkida füüsilisele isikule siiski maksukohustus, see tähendab ka tulude deklareerimise kohustus. Seisukoht seoti ka sellega, kas tehingud toimusid enne või pärast Swedbanki pakkumise avalikustamist. Samas olid mitmed eksperdid arvamusel, et aktsiate paigutamine enne aktsiate müüki juriidilisse isikusse (nt mitterahalise sissemakse vormis või kinkides) ei saa kuidagi olla maksustatav füüsilise isiku tasemel.

Kaalukausile toodi ka paari aasta tagune juhtum - metsatööstusettevõtte Sylvester aktsiate võõrandamine, kus maksuamet nõustus ettevõtte aktsionäride Stora Ensole müüdud aktsiatelt saadud ja ettevõtlusse edasi suunatud tulu mittemaksustamisega.

Ajakirjanduses avaldatud info põhjal on nimetatud seisukoht siiski hetkel ülevaatamisel. Seega on mitu probleemi, mis vajavad kiiret ja lõplikku lahendamist. Seepärast kutsun maksuametit üles andma avalikke selgitusi nimetatud tehingute maksustamise osas ja vastama küsimustele:

1. kas enne aktsiate müüki Swedbankile tehtud tehingud, kus aktsionärid sooritasid aktsiatega mitterahalise sissemakse või kinkisid/võõrandasid need juriidilisele isikule (enne või pärast Swedbanki pakkumise avalikustamist), omavad mõju füüsilise isiku tulu deklareerimisele;

2. kui maksuamet leiab, et sellised vahetult enne aktsiate müüki tehtud tehingud on käsitletavad maksukorralduse seaduse N 84 tulenevalt maksude maksmisest kõrvalehoidumiseks tehtavate tehingutena ja toovad kaasa füüsilise isiku tulu maksustamise, siis kuidas tuleks määrata maksustatava tulu suurus;

3. kui maksuamet on seisukohal, et kirjeldatud viisidel tehtud tehingud toovad kaasa füüsilise isiku tulu tekkimise ning deklareerimise kohustuse, siis kuidas toimub sellistest ettevõtetest, kuhu aktsiad siirdati, kasumi jaotamise maksustamine, et vältida topeltmaksustamist (aktsiate siirdamine maksustatakse füüsilise isiku tasemel, kuid kasum genereerus äriühingusse, mis soovib seda jaotada nt dividendidena)?

Usun, et mitmel sellisel ettevõttel on lähiajal plaanis kasumit jaotada ja dividendide maksustamise küsimus on päevakorras. Erinevate lähenemiste tõttu on endised Hansapanga füüsilistest isikutest aktsionärid küllaltki raskes olukorras.

Igal maksumaksjal on küll tulenevalt seadusest õigus pöörduda maksuhalduri poole selgituste saamiseks tasumisele kuuluvate maksude, maksusumma arvutamise korra ja määramise aluste kohta, kuid nimetatud teema puudutab paljusid inimesi, mistõttu maksuameti avalik kommentaar oleks abiks ja ennetaks järelepärimiste laviini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing