1. märts 2006 kell 22:00

Kumu unustas teha kumu.ee

Minnes www.kumu.ee leheküljele, peab värskelt avatud Eesti Kunstimuuseumi kohta infot otsiv inimene pettuma, sest vastu vaatab peaaegu tühi "open soon" (avame varsti - toim.) kirjaga internetikülg. Arvamuse, et tegemist on ikkagi muuseumi kodulehega, aga veebikunstnikud pole veel jõudnud seda valmis teha, võib tekitada ingliskeelne kiri, mis teatab, et Kumu on uus Eesti kunstigalerii.

Kumu tegeliku kodulehekülje leiab hoopis aadressilt www.ekm.ee (EKM - Eesti Kunstimuuseum). Miks aga ei leia Kumu kohta infot samanimeliselt internetiaadressilt?

"EKM ongi katusorganisatsioon ja sinna kuulub ka Kumu," seletab muuseumi peadirektor Marika Valk. Tema sõnul on lehele ekm.ee kogutud kõik muuseumid, sh ka Kumu, ning uuele muuseumile eraldi lehekülge plaanis teha pole.

Miks siis www.kumu.ee aadressilt automaatselt õigele lehele ei suunata?

"See lehekülg võeti kasutusele ilma meie nõusolekuta," sõnab Valk ning selgitab, et üks Idesuni-nimeline firma registreeris selle nimega portaali enne, kui nemad seda teha jõudsid.

Kuigi Kumut on planeeritud juba pikka aega, võeti võõra lehekülje küsimus täpsemalt käsile alles üleeile.

"Saatsime neile kirja ja küsisime, kas nad võiks selle lehekülje meile üle anda," sõnab Valk. Kas Kumu omanimelise domeeni saab, on Valgu sõnul aga praegu veel teadmata.

"See on läbirääkimiste küsimus, mingit kasumit me siit siiski ei taotle, oleme ise ka kunstisõbrad," sõnab Idesuni juhatuse liige Kaili Laansalu. Tema sõnul pole see, et domeeninimedega Eestis äri tehakse, mingi saladus.

Laansalu seletab, et tegelikult taheti leheküljel kumu.ee avaldada noorte kunstnike töid, mistõttu on seal ka ingliskeelne segadust tekitav kiri. Kas seda ka tehakse, on praegu lahtine.

Mingit kirja kunstimuuseumilt Laansalu sõnul nad siiski saanud pole ja milline kokkulepe muuseumiga saavutatakse, ta veel öelda ei oska.

"Paneb imestama, miks nad varem lehekülje vastu huvi tundnud pole," lisab Laansalu ning ütleb, et domeen on registreeritud juba rohkem kui aasta tagasi.

Selle aasta mais, kui Tallinna Pedagoogikaülikool oma nime Tallinna Ülikooliks muutis ning endale tu.ee internetiaadressi tahtis, keelas Eestis serverinimesid kontrolliv EENet selle lehekülje ära, sest see sarnaneb liiga Tartu Ülikooli aadressiga, mis on ut.ee.

"Arvutit kasutades võib nime füüsiliselt segi ajada, sest Tartu Ülikooli teada-tuntud lühend on TU (TÜ) ja see on intuitiivselt otsitav ka leheküljelt tu.ee. Kui sealt avaneks kellegi teise veebileht, oleks see selgelt meie huve kahjustav," põhjendas Tartu Ülikooli jurist Aliis Liin tookord.

Praeguseks pole Tallinna Ülikool tu.ee domeeni endale saanud ning kasutab aadressi tlu.ee.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum