Saladuslooriga kaetud Mr Playtech ehk Rain Kivisik

Martin Hanson 03. märts 2006, 00:00

Tõenäoliselt on Playtech Estonia asutaja Rain Kivisik ainus eestlane, kes Playtechi IPOst tõelise peavõidu saab. Tõenäoliselt seetõttu, et internetikasiinode tootja Playtechi selgelt maailma esinumbriks aidanud eestlased eesotsas Kivisikuga on sulgunud justkui konklaavi igasuguse meediatähelepanu eest. Aktsiaosalused on rangemini kaitstud kui riigisaladused. Rääkima ollakse valmis siis, kui aktsiaraha taskus ehk IPO läbi. Salapära Playtechi tegelaste ümber meenutab ringmängu "Lähme rukist lõikama", kus alati jääb partnerist ilma just ajakirjanik.

Playtechi PR-mees Martin Leiger teeb oma tööd hästi ning lükkab mulle pidevalt ette valitud kõneisikuid - Martin Siebenit ja Lauri Kikerpilli.

Järgmisel päeval on Playtechis minust aga juba täielik rahvavaenlane saanud ning töötajad leiavad hommikul tööle minnes oma postkastist kirja, milles keelatakse Äripäeva ajakirjanikuga suhtlemine.

Peale selle, et Kivisik ei soovi meediaga suhelda, on mees suutnud ka elust sedasi läbi libiseda, et nähtavaid märke temast eriti maha jäänud ei ole. Enamik andmebaase ja otsinguid jääb Kivisiku nime peale vait.

Rain Kivisik on 29aastane tartlane, kes nägi 2000. aastal võimalust ning hakkas oma toonase ettevõttega Trinet pakkuma alltööd Playtechi-nimelisele juutide loodud internetikasiinole. Nagu ütles ka Regio juht Teet Jagomägi, juhtus ta juhuslikult maha istuma tegusate juutidega, kellel oli väärt idee.

Tagasihoidliku töörügajana nägi Kivisik selles võimalust, vormistas 2000. aastal Trineti-nimelise firma ning asus juutidega koostööd tegema. Varsti sai aga selgeks online-kasiinode potentsiaal ning juudid sisenesid Trinetisse. Firma nimi muutus Playtech Estoniaks.

Kivisik on käinud Tartu ülikoolis, õppinud keskmistele hinnetele matemaatikat ja hiljem majandust. Kraadiga õpingud aga ei päädinud.

Teada on, et Kivisik sõidab tagasihoidliku Saabiga.

Rääkides Playtechi töötajatega, kostab Kivisiku kohta arvamusi seinast seina, kuid prevaleerib seisukoht, et tegemist on suurima töövõimega inimesega maailmas. Režiimil üheksast hommikul üheni öösel töötav Kivisik on aga pigem halli hiire tüüpi nokitseja kui rahvusvahelise ettevõtte juht.

"Rain on selge jutuga töönarkomaan, kes totaalselt naudib seda, mida ta teeb. Samas on ta tagasihoidlik ning kui astuda ruumi, kus ta olema juhtub, siis tõenäoliselt hiljem sa teda ei mäletaks," ütleb üks kolleeg.

Teine kaastöötaja lisab, et kõrvalt vaadates on jäänud Rainist üsna äge mulje - meeletu töövõime, tahtejõu ja kannatusega. Samas suhteliselt tagasihoidlik oma suhtlemise ja elamise poolest. Selline oma ala friik ja kindlasti mitte raha friik.

"Rain on väga töökas ja viisakas, vaikne nokitseja. Istub kontoris ja teeb oma asja, nagu iga teinegi töötaja. Sellepärast ilmselt ka tegevjuhi koht Reinule läks, et Rain saaks rohkem tegeleda sellega, mis talle meeldib. Respekt-mees igal juhul," kommenteerib kolmas töökaaslane.

Ehkki 14-15tunnised tööpäevad jätavad vähe aega hobideks ja muudeks tegevusteks, leiab Kivisik siiski aega ka puhata. Enamasti suusarajal. Spordiarhiivi protokollides on märge, et Kivisik on eelmise aasta märtsis võtnud osa Eesti harrastussuusajatajate karikasarjast Kekkose suusasõit, mille pikkuseks oli 15 km. Koht 94., aeg 1 tund ja 25 minutit.

Teada on veel see, et Kivisik ei kuulu ühtegi poliitilisse erakonda ega ole ka ühegi üliõpilas- või ühiskondliku organisatsiooni liige.

Kontsentreerumine ühele asjale on Kivisiku puhul osutunud õigeks. Playtech on täna suurim ja tuntuim online-kasiinode tootja.

Kes on Rain Kivisik?

Rain on meie tehniline direktor (CTO), mis juba iseenesest ütleb, et tegemist on inimesega, kes on väga hea visionäär tehnoloogia vallas. Rain on töötanud Playtechis algusaegadest peale, mistõttu tema panus Playtechi edulukku on olnud strateegilise tähtsusega.

Kui palju oli tegemist juhusega, et Playtech Eestisse sattus?

Veidi võis juhus ju mängus olla, et Playtech Eestisse sattus, kuid kindlasti ei ole juhus, et Playtech on kasvanud üliedukaks IT-ettevõtteks. Siin on põhjust uhkust tunda meie inimeste pädevuse üle.

Kuidas suhtuvad töötajad võimalusse saada Playtechi optsioone?

Ettevõttes valitseb suur ootusärevus, kõik me mõistame, et ees on suured muutused ja põnevad ajad. Ilmselt tunnevad kõik töötajad ka suurenenud vastutust. Kindlasti on optsioonilepingud Playtechi inimestele heaks motivaatoriks. Mitte keegi ei keeldunud lepingu sõlmimisest.

Millal IPO täpselt toimub ning kas 4,5 miljardit krooni on õige suurus?

Täpne toimumisaeg selgub ilmselt vahetult enne börsileminekut, kuid ilmselt lähima paari kuu jooksul. 4,5 miljardit ei ole emissiooni suuruseks õige number, tegemist on meedia spekulatsiooniga, mille aluseks on ühe meie konkurendi, Cryptologicu, IPO maht. Täpne emissiooni maht selgub samuti vahetult enne IPOd, omapoolseid täiendavaid spekulatsioone ei tahaks välja käia.

Ma arvan, et Playtechi IPO ei mõjuta Eesti IT-turul eriti midagi. Tegemist on niivõrd globaalse ettevõttega, et Eesti on vaid rida Exceli tabelis.

Nagu paljude asjadega, juhtus ka Playtechiga nii, et paar Eesti poissi said õigel ajal õiges kohas kokku tegusate juutidega - ning produkt on suurepärane. Tegime isekeskis nalja, et peaks Regio uutele töötajatele ka Playtechi aktsiaid motiveerimiseks andma.

IT-tööjõu turul on Playtech väga hea töökoht. IT-inimesed ei liigu enam pealinna tööle, vaid jäävad Tartusse. Siin on neli suurt ettevõtet, Regio, Webmedia, Playtech ja WM-data tütarettevõte, kes kõik imevad endasse uusi töötajaid ning pakuvad head palka.

Skype'is hoiame pöialt Playtechi IPO-le ning usun, et see toob Eestisse uut väliskapitali. Sama, mis juhtus pärast Skype'i müüki eBayle.

Tegemist on suure muutusega ettevõttes ning kui nad suudavad meediasuhtlust edukalt teha, siis muutub aktsia atraktiivseks ka kohalikule väikeaktsionärile.

Mina ise väikeaktsionärina ei ole kaua iseseisvalt tehinguid teinud ning olen pigem professionaale usaldanud. Huvi on olemas, kuid enne sooviksin ma näha emissiooni prospekti, et olla kindel, mis nende plaanid ja tulevikunägemused on.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing