Ülikool peibutab tehnikaimega

Harry Tuul 28. märts 2006, 00:00

Sel aastal on Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) ilmselt kõige külastatumaks paigaks korpuses 5b asuv ruum number 203. Just seal asub varem ulmefilmides nähtud kolmemõõtmelisi mudeleid printiv seade ZPrinter 310.

"Noortele läheb see väga hästi peale," ütleb TTÜ masinaehituse instituudi assistent Annes Sutt, seistes kultusmasina lähedal. Imemasina vastu tunnevad huvi nii tehnilise füüsika tudengid kui ka noored majandust tudeerivad neiud.

"See pink on Baltimaades ainuke," räägib Sutt, lisades, et lähimad 3D-printerid asuvad Soomes ja Valgevenes. Ligi pool miljonit krooni maksnud printer jõudis Tallinna aasta alguses ning üllatuslikult on selle kõige kallimaks osaks printimiseks kasutatav eriline pulber, mis maksab 3 krooni gramm.

Ruumiline trükkimine sarnaneb tavaprinteri omaga, kuid paberi asemel on pulber ja tindi asemel liim. Kolmemõõtmeline detail valmib õhukeste kihtide üksteise peale ladumisega ja nendesse liimiga vajaliku kuju "trükkimisega". Printimine ise ei võta palju aega, kuni veerand tundi, kuid seejärel peab detail veel tunni-kaks kuivama. Hiljem toode puhastatakse, vajadusel kaetakse tugevdava ainega. Protsess on igal juhul kiirem kui käsitsi valmistamine ning valmistooted on võivad olla nii kõvad kipsilised, elastsed kummilised kui ka valuvormid.

"Ainuke puudus on, et ta ei prindi värviliselt," tõdeb sama instituudi tehnik Kaimo Sonk, kes tuleb kiirelt kohale vaid selleks, et meile seadme tööpõhimõtet tutvustada. Ta teeb seda lühidalt ja selgelt.

Sutt näeb printeril kolme põhilist kasutusvaldkonda: tööstuses prototüüpide tegemisel, kui lõiketöötlusmeetod on liiga kallis või kui detaili on tarvis kohe ja kiiresti. Samuti võiks seda kasutada meditsiinis vajaliku piirkonna (näiteks kolju) väljaprintimiseks, et harjutada enne keerulist operatsiooni.

Seade sobib ka vabasid vorme armastavate arhitektide ja kunstnike ideede teostamiseks, kuna printer on väga täpne. "Temaga annab kõike mõõtkavas teha ja välja printida," selgitab Sutt uhkelt.

Lisaks ruumilisele trükkimisele on olemas ka teisi 3D-printimistehnoloogiaid, nagu kihtvalmistus või laseriga puhasvormimine.

"Selle peale hakkas hammas," ütleb masinaehituse instituudi assistent Martinš Sarkans selgituseks, miks valiti just ruumiline trükkimine, ja lisab: "Teised on liiga kallid." Samal põhjusel ei soetatud ka värvilist 3D-printerit, mis on tegelikult olemas.

TTÜ tutvustas end avatud uste päevaga Tallinnas ja Tartus ning laupäeval plaanitakse sõita Jõhvi. Printerit sai näha vaid Tallinnas, sest selle vedamine on keeruline.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing