Apple'it võib oodata börsilt minema saatmine

Annika Matson 17. oktoober 2006, 10:18

Populaarsete muusikapleierile iPod tootjat
Apple ja ka teiste ettevõtete aktsiad võib oodata börsilt minema saatmine, seda
seoses optsiooniskandaalidega, kirjutab The Wall Street Journal.

Kuigi Nasdaq ei näi nii tuntud ettevõtetega nii karmilt käituvat, ähvardab konsultatsioonifirma Donohoe Advisory Associates LLC andmetel 54 ettevõtet optsiooniskandaali tõttu börsilt minema saatmine.

Oht ähvardab firmasid nagu Apple Computer, tarkvarakompanii Autodesk ja Children's Place Retail Stores. Apple ja Autodesk ei vastanud USA lehe küsimustele. Children's Place'i pressiesindaja ütles, et ettevõte püüab võimalikult kiiresti probleemid lahendada.

Probleem tekkis ettevõtetel, kuna optsioonikulud tuleb kanda kuludesse. Mõned ettevõtted on uurimise all, kuna kahtlustatakse, et nad näitasid optsioonide väljaandmist tagantjärgi ajal, mil aktsia hind oli madal. See aga teeb optsiooniprogrammid juhtkonnale ja töötajatele väärtuslikumaks ning ettevõttele motivatsiooniprogrammi kulud suuremaks.

Kui börsilt minema saadetavad ettevõtted tahavad, et nende aktsiatega kauplemine jätkuks, peavad nad suunama oma aktsiad börsivälistele alternatiivturgudele nagu OTC Bulletin Board või Pink Sheets. Need turud on vähem tunnustatud. Probleemiks on vähem kauplejaid, mis teeb investoritele aktsiate ostmise-müümise keerulisemaks. Lisaks on need turud nõrgemate noteerimisnõuetega, mistõttu investorid peavad nendel turgudel olevate ettevõtete aktsiaid riskantsemateks.

Kuigi üldiselt peetakse New Yorgi börsi (NYSE) noteeritud ettevõtetele esitatavate nõuete tõttu karmimaks ning aktsionärisõbralikumaks, on NYSE ettevõtete börsilt aktsiate minema saatmise nõuded Nasdaqi omadest nõrgemad. Kuigi seitse NYSEl olevat ettevõtet on jäänud optsiooniprogrammide tõttu hiljaks, annab õiguse ettevõtte börsilt minema saatmiseks alles see, kui ettevõte on jäänud aastaaruande avaldamisega hiljaks üle kuue kuu.

Kuid NYSE vaatab selliseid olukordi läbi kui üksikjuhtumeid. Nõnda näiteks ilutseb börsil jätkuvalt kinnisvaralaenude edasimüüja Fannie Mae aktsia, kuigi ettevõte pole suutnud esitada ühtegi auditeeritud aastaaruannet alates 2004. aastast.

Vähesed usuvad, et Nasdaq laseb minema konkurentide juurde sellise kompanii nagu Apple'i aktsia.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. October 2006, 10:18
Otsi:

Ava täpsem otsing