Auto või hambad?

Annika Matson 26. oktoober 2006, 07:40

Eesti on täis hambutuid inimesi, ent suu
korda tegemine maksab sama palju kui keskmine kasutatud auto, kirjutab Maaleht.

Kogu suu korda tegemine maksab pahatihti juba praegu sama palju kui keskmine kasutatud auto, kuid tulevast aastast kallineb hambaravi veelgi. Haigekassa aga kompenseerib kulutatud tuhandetest kroonidest vaid naeruväärse sada viiskümmend krooni

Meditsiiniseadmete käibemaksu 5%-le lisanduv 13% tõstab hambaravi hinda tuleval aastal vähemalt 10%. See paneb muretsema, sest juba praegu ei jaksa suur osa inimesi oma hambaid korda teha.

Hambad kui luksus

Üks hambaarst ütles lehele, et haigekassa ametnik oli talle kunagi selgitanud: hambaravi on eksklusiivteenus ja seetõttu riik seda kinni ei maksa. Huvitav, mida kostaks selle küünilise ütluse peale vanapapi, kes kogu oma toidu hammaste puudumise tõttu mikserist läbi peab laskma ja rääkides suud hoolega käega varjab? Sest tal pole pensionist neid tuhandeid, mis kuluksid vanade tüügaste väljatõmbamiseks ja proteeside paigaldamiseks, kusagilt võtta. Kas temal polegi Eesti Vabariigis õigust inimväärseks eluks? Hambapõletik, mida õigel ajal välja ei ravita, võib inimese hauda viia. Suu korrashoiust sõltub inimese üldine tervis, enesetundest ja -väärikusest rääkimata. Kuidagi ei saa normaalseks pidada ka olukorda, kus keskmist palka teeniv inimene peab oma suu kordategemiseks loovutama kogu aastapalga. Või seda, et psühhiaatrilist ja kiiritusravi saavatel inimestel kukuvad hambad suust, sest riik on nad selles mures üksi jätnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. October 2006, 07:39
Otsi:

Ava täpsem otsing