Peeter Teder • 8. november 2006 kell 22:00

Maisi hind viimase kümne aasta kõrgeim

Spekulatsioonid, et USA põllumajandusministeerium alandab selle aasta maisisaagi prognoosi, viisid maisi hinna eile 10 aasta kõrgeimale tasemele. Saaki võisid kahjustada juulis valitsenud rekordkuumad ilmad.

Uudisteagentuuri Bloomberg küsitletud 19 analüütikut ennustasid keskmiselt, et USA põllumajandusministeerium prognoosib täna avaldatavas analüüsis maisi saagiks 10,8 miljardit buššelit (380 miljardit liitrit). Kuu varem ennustas ministeerium aastaseks saagiks 10,9 miljardit buššelit.

"Turg ootab, et ministeerium vaatab prognoosi üle ja korrigeerib seda madalamale tasemele," ütles Nihon Unicomi analüüsiosakonna juht Kikukawa Hiroyuki. Kikukawa ennustas, et hinnatõus jätkub, kuni USA põllumajandusministeerium avaldab pakkumise ja nõudluse numbrid. "Kui novembri andmeid revideeritakse vähem, näeme me turul kasumivõtmist," ütles ta.

Detsembrikuise tarnetähtajaga maisilepingute hind tõusis 1,6 protsenti ja oli 3,5675 dollarit buššel. See on kõrgeim tase 1996. aasta juulist saadik. Maisi hind on viimase jooksva aastaga kallinenud 83 protsenti. Hinnatõusu põhjustasid etanooli nõudluse ja lihatootmise kasv. Maisi kasutatakse loomasöödana ja biokütuste tootmisel.

Ülemaailmne maisitarbimine on viimase seitsme aasta jooksul ületanud pakkumist kuuel aastal. USA on maailma suurim maisitootja.

Hetkel kuum