ÄP fototoimetus • 21. november 2006 kell 22:00

Erialaliidu juht: arendajate käitumine on taunitav

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel, kas mõistate hukka eilses Äripäevas kirjeldatud käitumise, kus firma otsustas juba kliendile maha müüdud korteri siiski endale jätta?

Mõistan ikka hukka. Iga ettevõtja peab aru saama, et ühepäevaliblikana ei saa turul olla. Kliendi õigustatud ootused on ülimuslikud kõigile.

Neid juhtumeid on viimasel ajal avalikuks tulnud mitmeid. See näitab, et neid on palju: eestlase loomusele on ju omane, et enne peab olema koledasti ülekohut saanud, kui rääkima hakatakse.

Kuidas selliseid olukordi vältida?

Kliendil tuleb kulutada natuke rohkem aega ja sõlmida eelleping notari juures, mitte lihtkirjalikult. Muidugi on ahvatlused suured: tahetakse asi kiirelt korda ajada, kui nõudmine ületab pakkumist. Ja ka arendajale on lihtkirjalik lepe mugavam, sest jäme ots jääb ju siis tema kätte. Aga ostja ei tohi sellele libedale teele minna.

Millise kindluse notariaalselt sõlmitud eelleping annab?

See annab õigusliku tagatise. Kohtusse minnes on vähemalt kindel, et saadakse õiglane hüvitis.

Kuhu petetud ootustega korteriostja peaks pöörduma?

Nii kinnisvarafirmade liidul kui ka maaklerite kojal on aukohus, kes neid asju võiks arutada. Reeglina on sellistel juhtudel ikka jõutud kompromissini.

Kuidas kommenteerite Arco Vara juhtumit, mis tõstis juba müüdud korterite hinda?

Selle kohta ütleksin, et lõpp hea, kõik hea.

Kas Eesti kinnisvarafirmad peavad üldse meie kuumal turul oma maine pärast muretsema?

Jah. Esiteks kollane vilgub juba, turg on jahenemas. Ka müügiperioodid on oluliselt pikenenud ja pean seda väga positiivseks. Teiseks on negatiivsed näited tänu ajakirjandusele välja tulnud ja inimesed teavad juba olla ettevaatlikumad.

Autor: ÄP

Hetkel kuum