Tallinna Ülemiste järve lähedale nn Sossi
mäele äsja valminud Fahle maja miljonivaated linnale ja järvele võivad mõne
aasta pärast olla kõrghoonetega varjatud.
Maja paekivist osas on peaaegu igas teises korteris üks tuba akendeta. Sellegipoolest maksab kolmetoalise kolmandal korrusel asuva järvevaatega korteri ruutmeeter 42 000 krooni. Linnavaatega kolmetoalise korteri ruutmeetri hind seitsmendal korrusel on 44 000 krooni. Müügikuulutustes pakutakse maja panoraamvaateid Ülemiste järvele ja linnale.
Mõne aasta pärast võivad vaated kaduda. Et Tallinna linn on alale plaaninud kõrghooned, neid võib sinna kerkida viis-kuus.
Fahle maja arendajal Koger Partneritel on seal veel üks 2600ruutmeetrine krunt ja firma tahaks sinna rajada büroohoone, mis jääks umbes 15 meetrit elumajast järve poole. Fahle kortereid müüva Simus Kinnisvara maakler Taavi-Richard Paide rääkis, et värske eskiisi järgi jääb büroomaja kõrgus kolm meetrit allapoole Fahle maja klaasist osa lõppu. "Klaasist osa jääb selle suhtes küljega, nii et see ei peaks vaadet varjama," ütles Paide. Enne järve jääb veel üks krunt, mille omaniku plaane Paide ei teadnud.
Fahle maja ümber omavad maid Tselluloosi kompleksi omanik Rein Kilk, meditsiiniseadmeid müüva firma omanik Ilona Garder, tööriistu müüva ASi Mecro omanikud Ando Aron ja Mart Lajal ning Andres Kogerile kuuluv ehitusfirma Koger Partnerid.
Et piirkond jääb plaanitava Lõunaväila sisse, otsustas Tallinn eelmisel aastal, et teeb alale ühise detailplaneeringu ja maaomanike plaanid lülitatakse sinna. Praegu seatakse paika kogu piirkonna ehk nn Sossi mäe ehitusmahte.
Koger ja Partnerite arendusjuht Veiko Veskiväli rääkis, et firma tahaks ehitada büroohoone koos parklaga. See nende arusaamist mööda Fahle maja vaadet ei varja, kuna on pisut madalam.
Ärimees Rein Kilk ütles, et tema tahab sinna ehitada midagi eriti stiilset ja tal on sellega aega küll. Vaate kadumise kohta sõnas Kilk, et see on tüüpline Tallinna probleem. "Seda ilusat vaadet seal on jah mingi 4-5 aastat," arvas ta. "See oli ju ammu teada, et see on kõrghoonete piirkond. Ilus oleks inimesi informeerida."
Maaomanik Ilona Garder ütles, et sinna kerkivad majad peaksid olema ühtse arhitektuurse lahendusega. "Mul on mitu visiooni, millest on vara rääkida. Olen aga seisukohal, et lamedad majad ei sobi, piirkond võiks olla kõrghoonestatud," rääkis Garder. Temale kuulub seal üle 12 000 ruutmeetri maad, mis lubab ehitada mitu hoonet.
10 000 ruutmeetrit omava Mecro omanike firma AS Kinnisvara Info esitas eelmisel aastal linnale 24korruseliseärihoone visiooni, sellest tõmbas linn kümme korrust maha. Lennukoridori tõttu kõrgemat kui 15korruselist maja sinna ehitada ei saa.
Fahle majja eelmisel aastal hetoalise korteri ostnud Leiu Zirnaski sõnul rääkis maakler tema küsimuste peale ühest madalast majast.
Seotud lood
Andrus Kõresaar ja Raivo Kotov on kaks
Eesti arhitekti, kelle projekteeritud Fahle maja on esmakordselt esindatud
maailma eelmise aasta tähtsama disainprojekti konkursil.
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
6
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Hetkel kuum
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele