Intervjuu Riigikogu liikme Taavi Veskimägiga.
Kas tahaksite pärast valimisi olla Laari valitsuses taas rahandusminister?
Minu valdkond on olnud rahandus-majandus. Kui ma saan midagi Eesti riigi jaoks kasulikku nendes valdkondades ära teha, siis olen selleks valmis.
Mida teha, et euro tuleks kiiremini?
Ilma ühekordsete meetmete rakendamiseta me lähema 15-20 aasta jooksul hinnastabiilsuse kriteeriumi ei täida, kui jätkub konvergents Euroopa ühtse majandusruumiga.
Valitsusel on võimalik suunata ja ajastada miljarditesse ulatuvate Euroopa Liidu toetuste väljamakseid, ohjata sisenõudlust valitsussektori eelarve piirangute kaudu. Valitsuse käes on võimalus suunata käibemaksu- ja aktsiisipoliitikat, administratiivselt reguleeritavaid hindu kontrollida. Analüütikud on ühe võimalusena välja pakkunud ka valitsuse võlakirjad, millega oleks turul olevat rahamassi võimalik vähendada.
Mida peaks tegema, et Eesti elatustase jõuaks võimalikult kiiresti Skandinaavia maade tasemele? On see võimalik praeguse maksupoliitikaga?
Küsimus ei ole maksupoliitikas. Eesti majanduse põhiküsimus ei ole täna see, kas tulumaks on 20% või 18%.
Meie konkurentsieelis maailmas saab olla ainult ideedes. Heaolu kasvatava majanduse võtmesõna on innovatsioon.
Selline lähenemine saab põhineda ainult loovatel, ettevõtlikel ja haritud inimestel. Lähiaastate parim majanduspoliitika on hea hariduspoliitika.
Mis saab ettevõtte tulumaksuvabastusest järgmise mõne aasta jooksul? Mida Te ise sooviks, et saaks?
Mina tahaks, et tänane süsteem säiliks, sest see on ennast õigustanud. Ei pea õigeks muuta seda, mis töötab. Järelikult tuleb töötada kehtiva süsteemi põhimõtete säilimise eest ka pärast 2009. aastat. Parim oleks, kui me midagi muutma ei peaks. Kindlasti tuleb saavutada aga olukord, kus reinvesteeritud tulu maksuvabastuse põhimõte ettevõtetele säilib. Näiteks andes võimaluse ettevõtetel suunata kasum maksustamata kujul investeeringute reservidesse.
Ettevõtte tulumaksusüsteemi põhimõtete säilitamine on võitlust väärt eesmärk, kuna Eesti ettevõtjad soovivad nagu üks mees selle süsteemi jätkumist. Oleks rumalus loobuda süsteemist, mida maksumaksjad ise toetavad.
Miks eelistatakse Eestis ikka veel firmade kaudu investeerimist ja eelisseisus on välismaised institutsionaalsed investorid. Millal saabub eraisikute investeeringutele tulumaksuvabastus mingi süsteemi alusel?
Pean oluliseks, et mitte ainult eraisikute reinvesteeritud tulu ei ole tulumaksuvaba, vaid ka palgatulust tehtud investeeringuid käsitletaks samadel alustel.
Kas pooldate riigiettevõtete vähemusosaluste börsile toomist, sellised ettevõtted nagu Eesti Energia, Tallinna Sadam?
Olen selliseid ettepanekuid teinud korduvalt nii valitsuse kui ka Riigikogu liikmena. Selle võimalikkus sõltub lähenevate Riigikogu valimiste tulemustest.
Autor: ÄP
Seotud lood
Kuidas Sul täna suhted sülearvutiga on? Kõik sujub ja ei pane seda tähelegi? Super! Või oled hoopis teinud järjekordse sunnitud pausi, et hangunud arvutile restart teha? Või videokohtumiselt pidevalt lahkunud ja uuesti liitunud, sest samal ajal Exceli avamine käib arvutile üle jõu?
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele