Kümme aastat tagasi oli vahe Brüsselis ja liikmesriikides vastu võetud ühisturgu reguleerivate seaduste arvu vahel 6%. Viimastel aastatel on liikmesriigid teinud suuri pingutusi, et asjad korda saada. Esimest korda on keskmine puudujääk langenud alla 1,5%, 1,2%-ni. Edusamme on teinud kõik liikmesriigid. Esirinnas on Taani ja Läti, kellel on vastu võtmata vaid viis direktiivi.
See on oluline samm paremuse poole, aga sellepärast ei saa veel ennast lõdvaks lasta. Vastupidi, just nüüd on aeg küsida, kas me ei peaks seadma endale veel rangemaid eesmärke.
Kui liikmesriigid võtavad endale kohustuse Brüsseli seadusandlust järgida, siis on see kohustus absoluutne. Kui nad oma kohustust täita ei suuda, siis veavad nad alt ka oma riigi tarbijaid ja ettevõtteid.
Ei tohi ka lubada seda, et üldised head tulemused maskeerivad probleeme teatud valdkondades - nagu näiteks riigihangete puhul, mis annavad Euroopa SKPst 15-20%. Turgude avamine ja Euroopa reeglite järgimine lubab valitsustel kokku hoida ja pakkuda maksumaksjale tema raha eest kõrgemat väärtust.
Seepärast olen ma väga pettunud, et reeglite kogu, mis selles valdkonnas 2004. aastal vastu võeti - eesmärgiga protseduure lihtsustada ja kaasajastada - pole mitmes liikmesriigis ettenähtud ajal üle võetud. Ma hoiatan, et teen, mis tarvis, et venitajaid tegutsema panna. Me ei saa rääkida Euroopa konkurentsivõime tõstmisest ja samas võtta endalt võimalused selle saavutamiseks.
Ning asi ei piirdu seaduste vastuvõtmisega. Tuleb ka vaadata, et neid korralikult rakendatakse ja ellu viiakse. See pool pole sugugi nii roosiline. Kaheksal liikmesriigil on õnnestunud vähendada Euroopa Komisjoni poolt nende vastu algatatud kaasusi, kuid 17 liikmel on rikkumismenetlusi sama palju või isegi rohkem kui mullu samal ajal.
Ma hindan partnerlussuhteid liikmesriikidega ning olen valmis nendega kõigiti koostööd tegema, et neid ELi seaduste elluviimisel aidata. Eelistaksin rikkumismenetlusi vältida, sest need on kulukad ja aeganõudvad. Aga liikmesriikidele peaks tänaseks selge olema, et ma ei ole mingi pehmeke. Minu kohus on vaadata, et seadust rakendataks, ja seda ma ka teen.
Ühisturg on ELi suurimaid saavutusi. Piirangute eemaldamine inimeste, kaupade, teenuste ja kapitali vabalt liikumiselt on toonud suurema jõukuse kogu kontinendile ning andnud meile rahvusvahelist kaalu.