Hinnatõusu peamise põhjusena tuuakse välja tööjõukulude suurenemine ning mitmesuguste tootmissisendite kallinemine, teatas majandusministeerium.
Tööstusharude lõikes on pilt üsna sarnane viimaste kuude arengutega. Kõige enam on aastaga tõusnud tootjahinnad puidutööstuses (18%), kümnendiku võrra on hinnad kerkinud metallitööstuses ning ehitusmaterjalide tootmises. Puidutööstuses on peamine tegur hinnatõusu taga toormenappus: nii kodumaine kui ka importpuit on märgatavalt kallinenud.
Veebruaris toimus suurem hinnatõus rõivatööstuses (kuuga kerkisid tootjahinnad 3,7% ja aastaga 9,3%). Kuna rõivatööstus on tööjõumahukas tootmisharu, siis avaldab tööjõukulude suurenemine ka tugevamat mõju lõpptoodete hinnale.
Toiduainetööstuses olid tootjahinnad eelmise aasta veebruari tasemest 6,9% kõrgemad.
Ettevõtjate hinnangul on surve hinnatõusuks lähikuudel jätkuvalt suur, kuid võrreldes kuu-kahe taguse ajaga on hinnatõusu ootused veidi vähenenud. Eesti Konjunktuuriinstituudi veebruaris läbi viidud küsitluse põhjal prognoosisid enam kui pooled küsitletud tööstusettevõtete juhid müügihindade püsimist praegusel tasemel, ülejäänud ootasid valdavalt hindade tõusu järgneva kolme kuu jooksul. Hinnatõusu ootused on kõrgemad puidutööstuses ning ehitusmaterjalide tööstuses.
Autor: ÄP