Jäätants sulab muusikaga

Mari Hiiemäe 30. märts 2007, 00:00

Kauniks kavaks põimitud etenduses säravad medaleid pälvinud tippiluuisutajad. Jääpeo peategelane on 1982. aastal sündinud Jevgeni Pljuštšenko, kelle auhinnavitriini igat karva medalite hulgas särab ka olümpiakuld möödunud aasta Torino taliolümpialt.

Jääetenduse taustaks kõlavad kaunid viiulihelid Edwin Martoni esituses, keda seob Pljuštšenkoga juba pikemaajaline koostöö, nimelt on Marton olnud ka uisutähe olümpiaprogrammide muusika kujundaja. Martoni viiulihelid rõhutavad kava kulgemist, nii et jääl toimuvad sööstud ning raugemised saavad võimenduse ka muusikas. Sooloviiul ei jää aga etenduse ainukeseks helitekitajaks, tänapäevaste muusikariistadega lisatakse viiulihelidele eriefekte ja mõjuvust.

Pljuštšenko ei tule üksi, vaid toob endaga kaasa rea maailmakuulsaid iluuisutajad nagu Irina Slutskaja, Garry Bicom, Naomi Lang, Pjotr Tšernõšev, Jelena Leonova, Andrei Hvalko jt. Oma oskusi näitab siin ligi kakskümmend tippklassi uisutajat Venemaalt, USAst, Kanadast, Prantsusmaalt ning mujaltki.

Pljuštšenko uisustiil on kohtunike hulgas korduvalt tunnustust leidnud oma keerukuse ning tugeva teostuse tõttu. Tallinna etenduse pealkirjas pole asjata rõhutatud parimale viitavat kuldset värvi: Saku Suurhalli jääetendusel saab näha nii kolme- ja neljapöördelisi hüppeid kui ka muid trikke, mis uisuvõistlustel kulla tõid. Seekord ei esitata neid aga võistlusel, vaid meelt lahutava kingitusena jäätantsusõpradele.

2006. aastal olümpiavõitu sportlasekarjääriga hüvasti jätnud Pljuštšenko on sellest ajast peale pühendunud jääsõudele. Eesti tunnustatud uisutreener Anna Levandi nimetab Pljuštšenkot professionaalseks sõitjaks, kelle esinemise headuses ei pea kahtlema. "Ma arvan, et artistina on ta veel paremaks läinud, sest kogu selle ajavahemiku pärast olümpiavõitu on ta oma programmidega mööda maailma käinud ja esinenud," ütleb Levandi.

Levandi kinnitust mööda on jääsõud tippuisutajate hulgas üsna tavalised. Kui jäätantsu sportlik pool piirdub treeningute ning võistlustega, siis väljaspool hooaega korraldavad menukaid meelelahutuslikke turneesid nii Jaapani, USA kui ka Venemaa staarid. Iluuisutamine on kaunis ning graatsiline ala, mille põnevamaid numbreid soovivad huvilised üha uuesti näha.

Olümpiavõitja Jevgeni Pljuštšenko ning tema meeskond on andnud oma parimate programmidega etendusi kolmekümne viies Venemaa ja teiste SRÜ riikide suuremas linnas. Eestis esitavad uisutähed nii varasemaid menunumbreid kui ka spetsiaalselt Tallinna jaoks ette valmistatud kavaosi. Lisaks muusikale ilmestavad jäätantsu valgus- ning pürotehnilised efektid. Etendus kestab kaks ja pool tundi, sealhulgas 20minutiline vaheaeg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:46
Otsi:

Ava täpsem otsing