Esitlused ja presentatsioonid ülikoolides on kevadine trend, ütles TÜ karjääri- ja psühholoogilise nõustamise talituse juhataja Piret Tatunts.
Biotehnoloogiafirma Asper Biotech, kes tutvustas end nii Tallinna Tehnikaülikoolis kui ka Tartu Ülikoolis, peab seda turunduskampaaniaks. "Sa pead endast rääkima ja end tutvustama. Vastasel juhul tudengid ei tea, mida teha, ja jätkavad raske ohkega oma teaduskarjääri," tunnistas Asper Biotechi juhatuse liige ja arendusjuht Indrek Kask.
Kasel tuli kummutada biotehnoloogia kohta leviv eelarvamus, nagu nõuaks see väga keerulisi teadmisi. Ka selgitas ta tudengitele, mida üks või teine töökoht tegelikult eeldab.
Üliõpilastel huvi oli - ligi 50 tudengit Tartus ja vähem Tallinnas kuulasid huviga ja esitasid küsimusi. Kas neist keegi ka tööle tuleb, on veel vara öelda - enne soovivad tudengid kooli lõpetada, arvas Kask.
Arvutifirma Uptime juhatuse esimees Eero Tohver on tudengitele presentatsioone korraldanud juba mitu aastat ning paar töötajat on selle tulemusel ka saadud. "Seda laadi asjadel on laiem mainekujunduslik mõju - inimestele, kes parasjagu tööd ei otsi, jääb nimi meelde," lausus Tohver.
Asper Biotech pakub tudengitele suvist töö- ja teenimisvõimalust. Uptime on suuremad huvilised, kes messidel ja esitlustel silma jäänud, kutsunud oma kontorisse.
Kask ei piirdu ainuüksi presentatsioonidega, vaid on leidnud võimaluse lugeda Tartu Ülikoolis üht loengut biotehnoloogiaärist. Loengu lõpetab ta ülevaatega oma firmast ja tudengite töövõimalustest selles. "Ma ei promo firmat, räägin äri omapärast," kinnitas Kask.
Tööandjalt ei nõua presentatsioon suuri kulutusi, peamine kuluartikkel on aeg. "Häid asju ei saa osta raha eest, need sünnivad inimeste panustamisest," märkis Tohver.
Kuna pooled tudengid on ülikooli ajal juba tööle asunud, tasuks tööandjatel hakata tegelema juba gümnasistidega, soovitas Tartu Ülikooli karjääriteenistuse juht Piret Tatunts.
Gümnaasiumi lõpetajatel oleks parem teha erialavalikuid, kui nad teaks, mis neid tööturul ees ootab, leidis Tatunts.
"Reaalsus on selline, et pooled tudengid ülikooli ajal juba töötavad," ütles Tatunts. "Minu mõte on, et esitlustele peaks kaasama ka juba gümnaasiumiõpilasi."
Uptime'i juhatuse esimees Eero Tohver on esinenud üritustel, kus on olnud ka gümnaasiumiõpilasi. Ta leidis, et 3+2 süsteemi juures on kooliaeg niigi lühikeseks jäänud ja kui tudeng tööle läheb, kipub kooliaeg pikaks venima. "Samas ei võimalda tööturu olukord valida ja tööle võetakse ka tudengeid," nentis Tohver.