Mänguga on julgem investeerimist alustada

Teeli Remmelg 09. mai 2007, 00:00

Milles Kullapalaviku konkurss seisnes?

See on rahvusvahelise investeerimisfirma Admiral Investment & Securitiese korraldatud virtuaalne investeerimismäng. Kuid kui tavaliselt mängitakse aktsiatega, siis seal kulla tõusu ja languse peale.

Kuidas sellest konkursist kuulsite?

Kui jäin lapsega koju, tekkis mul rohkem vaba aega ja osalesin Admiral Investi korraldatud investeerimiskursustel. See võttis päevas paar tundi ja töö kõrvalt oleks olnud üsna raske osaleda. Seal saingi esmased teadmised investeerimise kohta. Algul tundus räägitu üsna keeruline, kuid kursuse lõpuks hakkasin asjast aru saama ja tekkis tahtmine ise kätt proovida. Siis kuulsin ka võimalusest osaleda Kullapalaviku konkursil.

Millised olid osalemistingimused?

Osalemiseks lihtsalt tuli end registreerida internetis ja mulle avati virtuaalne arve 10 000 dollari suuruses, mida pidin kasvatama hakkama.

Kuidas valisite õige strateegia, millega teisi edestasite?

Kasutasin tehnilist analüüsi, mida olin kursustel õppinud - st püüdsin varasemate trendide põhjal ennustada, kas kuld tõuseb või langeb ja vastavalt sellele ka osta või müüa.

Kuidas tulemusega rahule jäite?

Mäng oli rahvusvaheline, kus oli umbes 500 osalejat. Lõpetasin mängu parima eestlasena kolmanda kohaga, arvan, et hea tulemus.

Millega teisi edestasite?

Võtsin ehk teistest suuremaid riske. Otsustasin kiiresti ja see tasus ära. Kuna olin lapsega kodus, sain mängida kindlatel aegadel, näiteks öösiti, kui laps ei maganud. Teenisin ühe kuuga, mil mäng kestis, 4264 dollarit kasumit - st, kui investeerisin 10 000 dollarit, oli mängu lõpuks mu kontol 14 264 dollarit. Seda küll virtuaalse rahana.

Mida auhinnaks saite?

Auhinnaks oli muidugi kuld, esimene koht sai 13 000 krooni väärtuses kulda, mina sain kolmanda koha puhul 3000kroonise kullatüki.

Kas jätkate investeerimist ka reaalse rahaga?

Investeerin praegu peamiselt valuutaturul, mille vastu Eestis tuntakse veel vähe huvi, kuid Ameerikas on seal kauplemine levinud. Hakkasingi valuutaturul investeerimise vastu huvi tundma Ameerikas elades ja Eestisse tulles otsisin selle kohta enam infot. Mind võlus, et valuutaturul on võimalus võita suurem kui aktsiaturul.

Kui palju aega kulutate päevas turu jälgimisele ja kauplemisele?

Kui pidevalt mängida, kulub 2-3 tundi ära. Samas on see lapsega kodus olevale naisele hea vaheldus midagi uut õppida ja lisaks ka raha teenida.

Valuutaturg toimib teistmoodi kui aktsiaturg. Poleks õige neid kahte vastandada, vaid pigem vaadata mõlemat eraldi riskide hajutamise seisukohalt.

Hea on omada positsioone mõlemal turul arvestusega, et neil puudub omavaheline mõju. Näiteks, riskide hajutamiseks soovitatakse küll osta erinevaid aktsiaid, kuid kui aktsiabörs on üldises languses, langevad kõik aktsiad. Samas omades näiteks Austraalia dollareid ja Ekspress Grupi aktsiaid, on üsna kindel, et ühe kukkumine teise seisu ei mõjuta.

Valuutaturule on veel iseloomulik n-ö järskude karutsüklite puudumine. Tänu suurusele on valuutaturgu oluliselt raskem manipuleerida või mõjutada.

Kui näiteks aktsia hinda võib üsnagi lihtsalt mõjutada ajalehe artikkel või analüütiku kommentaar, kuulab valuutaturg ainult keskpankade juhtivate tegelaste avaldusi.

Nagu kõikide investeeringutega, sõltub edukus ettevalmistusest ja strateegia paigas olekust. Printsiip on sama - osta odavalt ja müü kallilt, kuid edukaks kauplemiseks oleks vaja tunda turu spetsiifikat ning rakendada vastavaid strateegiaid. Valuutaturu iseärasuseks on suhteliselt suur võimendus.

Nimelt peab investor valuuta alla panema ainult ühe protsendi tehingu väärtusest. See võimendab võimalikke võite ja kaotusi ning lubab tegutseda oluliselt väiksemate summadega, võrreldes näiteks kinnisvara- või aktsiaturgudega.

Väiksemad deposiidid valuutaturul on mõnisada dollarit, kuigi soovitatav oleks alustada paari tuhande dollari või euroga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing