Eli Lilly süüdistab riiki ebavõrdses kohtlemises

Sten-Aleks Pihlak 11. mai 2007, 00:00

Seni on vaid üksikud ravimifirmad sellise asja pärast kohtutee ette võtnud, mullu sügisel näiteks GlaxoSmithKlein.

"Taotlesime oma retseptiravimile Strattera 50 protsendi ulatuses soodustust, millega haigekassa oleks patsientide eest maksnud maksimaalse võimaliku 200 krooni pakendi pealt," rääkis Eli Lilly tootejuht Katrin Lätt.

50protsendiline soodustus tähendaks patsiendile seda, et ta saaks 1400kroonise Strattera ravimi kätte 1200 krooniga. Läti sõnul on selle soovi rahuldamata jätmine kummaline. "Kuna korraga kirjutatakse tavaliselt välja kaks pakki ravimit, tähendaks see tegelikku soodustust vaid 7-8 protsenti. Kummaline on, et isegi sellise soodustuse saamine on nii komplitseeritud."

Sotsiaalministeeriumi ravimipoliitika juhi Dagmar Rüütli sõnul ei hinda nad muud kui ravimeid ja neil pole midagi Eli Lilly vastu. Tema sõnul pole selle ravimi puhul teada selle efektiivsus. "Praegu ei saa me ühelgi alusel väita, kas seda ravimit tarbivad lapsed õpivad koolis paremini või on tähelepanelikumad."

Rüütli sõnul peaks Eli Lilly selle tõestamiseks tegema uuringud.

2006. aastal ainsana soodustusest ilma jäänud Stratterat valmistava Eli Lilly Balti regiooni tegevdirektor Rauno Pukonen ei näe lisauuringuteks alust.

"Ma ei oska arvata, miks täiendava analüüsi tegemist paluti ainult meilt, sest kõik tootjad peavad sotsiaalministeeriumile esitama taotlusega ühepalju informatsiooni. Leiame, et meid on koheldud teiste tootjatega võrreldes ebavõrdselt," rääkis Pukonen, kes nõuab 50protsendilisest hüvitamisest keeldumise tühistamist.

Kohtus tõi Rüütel välja soodustuse andmisest keeldumise ühe põhjusena ka asjaolu, et Eestis on kättesaadav alternatiivne ravim Ritalin, mis on viis korda odavam.

Lätt seda argumenti põhjapanevaks ei pidanud. "Praegu alternatiivse ravimina turul olev Ritalin on küll odavam, kuid see pole Eestis registreeritud, mis tähendab, et kui patsient seda vajaks, peaks arst selle eraldi talle tellima ühekordse loa alusel. Siin ei saa rääkida, et ravim oleks patsiendile hästi kättesaadav," märkis ta.

Kuna Strattera hind ei ole paljudele patsientidele jõukohane, pole ravimit seni Eestisse toodud. Kas ravim soodustuse saab, otsustab kohus mai lõpus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing