Eesti Panga presidendi Andres Lipstoki kõne
Eesti Panga konverentsil „Euroopa majanduse võimalused üleilmses
konkurentsis”.
"Nagu teame, on üleilmastumine muutnud arusaama ühe või teise riigi edu taganud teguritest. „Vana kooli” majanduspoliitika ja turukaitse ei toimi nüüd, mil terveid tehaseid ja tööstusharusid liigutatakse lühikese aja jooksul ühest kohast teise. Kuidas üks väikeriik üldse suudab sellises maailmas vee peal püsida?" tõstatas Lipstok küsimuse.
Järgneb täispikk kõne:
Kõrgeaulised külalised, austatud daamid ja härrad!
Mul on suur rõõm teid Tallinnas tervitada.
Viisteist aastat tagasi võttis Eesti taas kasutusele oma vääringu – Eesti krooni. Nagu teame, täidab raha kolme põhifunktsiooni – seda kasutatakse arvestusühiku, väärtusühiku ning maksevahendina. Majanduse käekäik sõltub paljuski sellest, kuidas need funktsioonid on täidetud.
Kuid Eesti-suguse väikeriigi puhul tähendab oma raha veel midagi enamat. Stabiilne ja usaldusväärne vääring on rahvusliku edu sümbol. Seepärast on krooni taaskehtestamine 1990ndate algul jäänud inimeste mällu olulise verstapostina, mida tähtsustatakse ehk enamgi kui selliseid olulisi poliitilisi sündmusi nagu uus põhiseadus, taasiseseisvumine, vabad valimised. Meie oma Eesti kroon oli ja on eestlaste südames väga erilisel kohal.
Meie ajalooline taust seletab ehk ka osaliselt eestlaste euroraha-skeptitsismi. Kahjuks tuleb tunnistada, et euroalaga liitumine ei ole Eesti rahva hulgas praegu kuigi populaarne. Saadakse küll aru liitumise olulisusest, kuid ebalus on visa kaduma. Kõige sagedamini leiab see väljenduse hinnatõusukartuse näol. Võib arvata, et oma rolli mängib ka ebamäärasus – pole täpselt teada, millal üleminek teoks saab, ja argimurede taustal pole aega „kaugete meretaguste asjade” vastu süvendatud huvi tunda. Samas on eestlased üks kõige Euroopa Liidu meelsemaid rahvusi kogu liidus. Üle 70 protsendi meie inimestest suhtub Euroopa Liitu positiivselt või väga positiivselt. Meie euroliidu-optimismil ja euroraha-skeptitsismil on samased juured. Euroopa Liit ja selle liikmelisus tähistavad Eesti kodanike jaoks ühiseid euroopalikke väärtusi, majanduslikku õitsengut ja turvalisust. Samu väärtusi – usaldusväärsust, heaolu ja majanduslikku kindlust – kannab endas ka Eesti kroon.
Eesti kroon esindab neid väärtusi väga kindlal põhjusel. Nimelt on kroon juba 15 aastat olnud seotud euro vahetuskursiga. Naljatamisi võib öelda, et rahapoliitika seisukohast on Eesti üks vanemaid euroala riike. Terve põlvkond eestimaalasi on üles kasvanud, ilma et nad oleksid kunagi pidanud küsima, milline on Eesti Panga intressimäär. Nad teavad, et krooni väärtus püsib muutumatu ning intressimäära muutused tulevad Euroopast. Võib-olla meie inimeste jaoks ongi tähtis just see, et oleme küll osa Euroopast, ent samas soovime säilitada midagi puutumatult ainuomast.
Eesti Panga jaoks ei tee selline suhtumine olukorda just kergeks. Ühelt poolt peaksime olema uhked meile kodumaal osaks saava usalduse üle. Teisalt oleme veendunud, et euroalaga liitumine on kogu Eesti jaoks õige ja vajalik. Ja seda mitte ainult Euroopa Liidu asutamislepingust tuleneva kohustuse tõttu. Pigem on oluline see, et euroala liikmelisus tagab meie rahvale veelgi suurema rahapoliitilise ja majandusliku kindlustunde; eriti kuna de facto liikmelisusega oleme juba harjunud.
Daamid ja härrad, järgmiseks lubage mul öelda paar sõna meie tänase konverentsi põhiteemal: Euroopa majanduse võimalused üleilmses konkurentsis. Tahaksin siinkohal juhtida tähelepanu väikeriigi vaatenurgale.
Nagu teame, on üleilmastumine muutnud arusaama ühe või teise riigi edu taganud teguritest. „Vana kooli” majanduspoliitika ja turukaitse ei toimi nüüd, mil terveid tehaseid ja tööstusharusid liigutatakse lühikese aja jooksul ühest kohast teise. Kuidas üks väikeriik üldse suudab sellises maailmas vee peal püsida?
Hetkel kuum
Võlavaidlus ja müügiplaanid
“Aktsiad müüsin maha, mul oli vaja Hispaaniasse asju osta.”
Tihtilugu räägitakse, et reaalpalka tuleks kunstlikult hoida madalal tasemel, et meelitada ligi investeeringuid ja tagada kapitali kõrge tootlikkus. Ma ei arva, et see on väikse riigi jaoks õige toimimisviis. Me ei suudaks kunagi masstootmisel võistelda mõne suuriigi majandusega. Selle asemel peaksime kasu lõikama hoopis asjaolust, et üleilmastumisega kaasneb hulgaliselt nišiturgudel avanevaid võimalusi. Masstootmine ei suuda kuidagi vastata arvukatele individuaalsetele soovidele. See ongi väikeriikide edu võti.
Et ühiskond oleks ühtaegu nii konkurentsivõimeline kui ka teistest eristuv, tuleb üle saada üleilmastumisega seotud kartustest. Uus ja avar ilm kujutab endast võimalust, mitte põhjust olnut taga nutta. Arvan, et iga väikeriik suudab avanevatest võimalustest kinni haarata, kui poliitikakujundajad suunavad mõned põhiasjad õigele rajale. Nendest põhiasjadest nimetaksin siinkohal nelja.
Esimene, kui mitte kõige tähtsam konkurentsivõime alustala on ühiskonna avatus uutele ideedele, suhtlemistahe ja kohanemisvõime. Kõigist majanduskasvu toetavatest teguritest peetakse olulisimaks just avatust. Avatus uutele ideedele aitab paremini mõista ja ära kasutada maailmaturu pakutavaid võimalusi.
Poliitikakujundajad saavad avatuse soodustamiseks palju ära teha. Üks võimalus on tagada hästitoimiv telekommunikatsiooni infrastruktuur ja Interneti ulatuslik levik. Siinkohal on olulisteks teguriteks just turu liberaliseerimine ja konkurentsi edendamine. Tähtsat rolli mängib ka riigi suutlikkus meelitada ligi oma ala häid professionaale. Seetõttu muutub konkurentsivõime tagamisel järjest tähtsamaks ka turvalisus, avalike ja sotsiaalteenuste kvaliteet, keeleoskus ja puhas keskkond.
Teine samavõrra tähtis tegur uuendusmeelse ühiskonna edendamisel on ettevõtlusvaim ning riskivalmidus. On tarvis ettevõtjat, kes avanevad võimalused realiseerib, tuues sellega kasu nii endale kui ka kogu ühiskonnale. Lihtne ja mugav ettevõtlus sõltub aga otseselt ja positiivselt üleilmsest konkurentsist.
Valdkondi, kus poliitikakujundajad võiksid riskivõtmist soosida, on mitmeid. Näiteks avalike teenuste hea kättesaadavus on väga tõhus vahend bürokraatia vähendamiseks ja ärikeskkonna efektiivsemaks muutmiseks – toimugu see siis Interneti teel või kuidagi teisiti.. Samuti teatakse, et paindlik tööturustruktuur ja detsentraliseeritud palgakujundus on eduka väikeettevõtluse eelduseks. Samas on just väikeettevõtted need, kes postindustriaalsetes maades innovatsiooni edendavad.
Sugugi vähem tähtis ei ole ka poliitikakujundajate roll haridussüsteemi arendamisel. Hariduse edendamisel peatuksin hea meelega pisut pikemalt. Sageli räägitakse, et Euroopa ja lääneriigid üldiselt vajavad rohkem insenere ja matemaatikuid, kes aitaksid taastada väidetavalt kadunud konkurentsieelist. Insenerid on küll loojatena olulised, kuid ettevõtte või ühiskonna edu tagamiseks ainult sellest ei piisa. Lisaks oleks vaja väga head juhtimis- ja turunduskompetentsi. Teisisõnu – vaja oleks ettevõtjat. Minu meelest unustatakse see asjaolu tihtipeale ära, kui jutt on Euroopa haridusreformist. Noortele tuleks juba maast madalast õpetada ettevõtluse ja rahanduse põhitdesid. Tootes ja luues midagi, mis on uuenduslik ja tõhus, ei saa jääda poolele teele – toodetu ja loodu tuleb ka maha müüa.
Konkurentsivõimest rääkides ei tohi kindlasti alahinnata kõrghariduse tähtsust. Ja siinkohal on üks olulisi teemasid jällegi raha. Peaksime olema tunduvalt avatumad täiendavate finantseerimisallikate otsimisele. On ju üldteada, et näiteks USA kõrgkoolide edu põhineb just suhteliselt laiapõhjalisel finantseerimisel. Teame sedagi, et Euroopa haridussüsteemides kaasneb riikide senise rolli jätkamisega juba praegu pingeid. Ma arvan, et poliitikakujundajad peaksid soodustama uusi ja uuenduslikke kõrghariduse rahastamise viise, mis oleksid selgelt kasulikud kõigile osapoolele. Kõrghariduse rahastamiseks mõeldud erasäästud peaksid märkimisväärselt kasvama.
Lõpuks, lisaks avatusele, haritusele ja riskivalmidusele vajab konkurentsivõimeline ühiskond vastutustundlikku makromajandusalast ja finantsjuhtimist. Stabiilne raha, madal ja ootuspärane inflatsioon ning konservatiivne eelarvepoliitika on kõige tähtsam riigivara, mida valitsus ja keskpank saavad innovaatika toetamiseks lühema aja jooksul pakkuda. On hästi teada, et turul põhinev ligipääs rahastamisele võimaldab uuendusteks vajaminevad vahendid kiiresti käiku lasta. Ühtne finantsturg, mida toetab ühtne infrastruktuur, mängib Euroopa Liidu konkurentsivõime tugevdamisel suurt rolli.
Daamid ja härrad, lubage mul veel kord soovida tere tulemast Tallinna. Loodan, et meid kõiki ootab ees edumeelne ja ideederohke konverents.