Uurijad Kesk-Rootsi ülikoolist on
valmistanud paberi, mis esitab puudutuse peale salvestatud heliklippe.
Paberile kantud elektritjuhtiva tindi puudutamisel antakse signaal edasi mikrokõlarile, mis esitab varem paberisse monteeritud mikroarvutist võetud heliklipi, vahendas BBC.
Uurimisrühma ettekujutuses hakatakse sellist materjali kasutama reklaaminduses ning pakkematerjalina.
Rääkiva paberi pinnale on prinditud elektritjuhtiva tindiga puutetundlikud sensorid, mis annavad signaali edasi õhukesele mikroarvutile, kuhu on salvestatud heliklipid. Arvutist läheb signaal prinditud mikrokõlaritesse. Kogu elektroonika on surutud kahe tugeva, kuid õhukese papikihi vahele, millele on omakorda kantud paber reklaami või muu tekstiga.
"Esialgu saaks materjali kasutada näiteks poes reklaamtahvlitel," ütles uurimisrühma juhtiv Dr Mikael Gullikson.
Hetkel on tehnoloogia massiliseks kasutuseks veel liiga kallis ning edasine uurimistöö ongi suunatud odavamate lahenduste leidmisele. Samuti on plaanis muuta rääkiv paber õhemaks ja painduvamaks, et teda oleks võimalik kasutada pakkematerjalina.
"Üheks huvitavaks ideeks oleks kasutada rääkivat paberit sigaretipakkidel. Selle asemel, et kirjutada hoiatus suitsetamise tervistkahjustavast toimest pakile, saaks suitsetaja iga kord, kui pakki puudutab, nö suulise hoiatuse," ütles Gullikson. "Võimalikke huvitavaid rakendusi on muidugi palju teisigi," lisas ta.