Mariliis Pinn • 7. juuni 2007 kell 13:03

Tõnismäelt väljakaevatute sugulased ähvardavad Eestit kohtuga

Tõnimäelt ümbermatmise eesmärgil välja kaevatud nõukogude sõdurite sugulased ähvardavad Eesti võimud kohtusse anda, kirjutas Vene ajaleht Izvestija.

Advokaat Mihhail Joffe rääkis intervjuus väljaandele, et sõdurite sugulased on ette valmistanud rea kohtuhagisid, vahendas postimees.ee. Tema sõnul on endast praeguseks märku andnud kolme ühishauda maetud olnud sõduri sugulased.

Joffe ise esindab kapten Ivan Sõssojevi tütreid Esmiralda Menšikovat ja Svetlana Gnevaševat, kes kavatsevad nõuda oma isa säilmete ümbermatmist Arhangelskisse.

Advokaadi sõnul pidi Eesti rahvusvaheliste seaduste järgi tegema ettepaneku koostööks, et sõjas langenute säilmete tagasiviimiseks kodumaale. Venemaa keeldumise korral aga tulnuks oodata viis aastat ja alles seejärel võtta tarvitusele kohalikus seadusandluses ette nähtud meetmed, märkis ta.

"Eesti võimud mõnitasid 1945. aasta matmispaika, solvasid hukkunute mälestust," kurtis Joffe, kes lisas, et ta andis Sõssojevi tütarde nimel sisse avalduse kriminaalasja algatamiseks ja süüdlaste väljaselgitamiseks Eesti riigiprokuratuuri.

"Muidugi, vaevalt läheb prokuratuur oma võimude vastu," leidis advokaat. "Kuid meil on õigus kaevata edasi ükskõik milline otsus kohtus, sealhulgas rahvusvahelistes kohtuorganites." Ta lisas, et ta andis 4. juunil sisse ka hagi kapten Sõssojevi au ja väärikuse kaitsmiseks.

"Tähtis on näidata, et sellisel seisukohal ei ole mitte üks või kaks inimest, vaid kõik sugulased, kelle matmispaikasid mõnitasid Eesti võimud," rõhutas advokaat.

Hetkel kuum