Ekspress maale, mitte välismaale

ÄP 12. juuni 2007, 00:00

Eile tuli järjekordne uudis meedia ümberkorraldamisest: Ekspress Grupp omandab kahes osas ka Maalehe aktsiad. Üks nädalaleht tõstab teise nädalalehe leivad oma kappi kokku.

Äripäeva toimetus leiab, et see on Ekspress Grupi aktsionäride seisukohalt korralik positiivne uudis, tagala kindlustamine, ehkki välisturule laienemine olnuks intrigeerivam ja suurema potentsiaaliga.

Maaleht on vana ja stabiilne tegija ning loob Ekspress Grupile lisakäivet ja -kasumit. Maalehe ost on Luigel kindla peale minek, sest selle lehega on raske kõrbeda.

Aktsionäri seisukohalt polegi eriti vahet, kas kasum teenitakse kodu- või välisturult. Aga välisturult oleks magusam võtta - tuua sealne reklaami- ja tellimisraha Eestisse lisaks.

Eesti meediaturg on enam-vähem kindlalt piiritletud, drastilist arengut siit oodata pole, kui mitte arvestada nn uut meediat. Meediaärisse siseneda lubanud Oliver Kruuda pole seni sõnadest arvestatavate tegudeni jõudnud.

Kui korrata veel kord üle kinnisvaramantra, siirduvad selle valdkonna ärimehed uutele jahimaadele Ida-Euroopasse ja Balkanile. Börsile tulev Arco Vara on vähemalt lubadustes teinud panuse Bulgaariale, Rumeeniale ja Ukrainale.

Võib-olla toimub midagi samalaadset ka meedias - reklaam kasvab kiiremini seal, kus meid ei ole?

Ka Armin Karu Olympic Casino korjab ära mänguhimuliste raha teistes Balti ja Ida-Euroopa riikides. Sestap me Ekspress Grupi aktsiale erilist kosumist ei prognoosiks.

Samas pole põhjust ka sissetöötatud koduturgu ära põlata. Maalehe majandusnäitajad lähevad ülesmäge: 2007. aasta viis kuud on suhteliselt paremad kui 2006. aasta. Kui Ekspress Grupi aktsionär millegi üle viriseks, siis Maalehe mitte just eriti agressiivse käitumise üle reklaamiturul.

Ekspress Grupp saab turul väga hästi positsioneeritud lehe - lugejad ei kattu teiste lehtedega -, mis positsiooni arvestades, teenib siiski suhteliselt vähe, kui võrrelda Eesti Ekspressi endaga. Hind, mida Hans H. Luik Maalehe eest kahes tükis ostes maksab, on harju keskmine -52 miljonit krooni.

Hans H. Luige laienemisvisioonid Ekspress Grupi IPO ajal tundusid igal juhul suurejoonelisemad. Võib-olla valmistab lausa pettumust, et oodates ei tea mis roosamannat saime Maalehe…

Mõlemad ilmuvad neljapäeval, on enam-vähem ühesuuruse tellijate arvuga (tuhatkond Eesti Ekspressi kasuks), üks on linna-nädalaleht, teine maa-nädalaleht. Nagu Tipp ja Täpp või Vembu ja Tembu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing