Uue juhi all teadmuspangaks

Kenneth Rogoff 13. juuni 2007, 00:00

Kas maailmapanga äsja ametisse astunud uus president Robert Zoellick suudab organisatsiooni pärast Paul Wolfowitzi katastroofilist ametiaega jälle jalgele tõsta? Uus juht pole küll megastaar, kuid tal on mitu head eeldust. Esiteks mängis Zoellick võtmerolli Hiina liitumisel maailma kaubandusorganisatsiooniga.

Teiseks usub uus juht kindlalt turgu ja vabakaubandusse, mis on viimase poole sajandi jooksul teinud vaesuse vähendamiseks rohkem kui mis tahes abiprogramm. Kolmandaks näib ta olevat alati olnud maailmapanga toetaja, samas kui paljudel tema kolleegidel president George Bushi valitsusest poleks midagi selle vastu, kui maailmapank üldse kinni pandaks ja selle Washingtoni peakorter kontoriteks või korteriteks muudetaks.

Kuid Zoellickil on oma puudujäägid. Esiteks jätkab tema ametissenimetamine ajast ja arust tava panna sellele kohale alati ameeriklane. Kui pank jutlustab hea valitsemise eelistest, õõnestab tema enda suutmatus demokraatlikest põhimõtetest kinni pidada panga legitiimsust. Väide, et maailmapanga president peab olema ameeriklane, sest muidu lõpetab USA raha andmise, on naeruväärne. USA panus maailmapanka on suhteliselt vähetähtis.

Zoellicki kasuks ei räägi seegi, et tegu on advokaadiga. Maailmapanga eesotsas ei tule lepete üle läbi rääkida, nagu Zoellick tegi USA kaubandusesindajana. Praegu on maailmapanga tähtsaim roll olla nn teadmuspank, mis aitab koguda, töödelda ja levitada maailma kogemusi. Zoellick peaks küsima, miks pank kulutab vaid 2,5% oma eelarvest teadmuspanga uuringufunktsioonidele ja kolm korda rohkem oma juhatuse ülalpidamiseks.

Uus president peaks kasutama oma suurepäraseid läbirääkimisoskusi, et keelitada rikkaid riike suurendama abiraha andmise osakaalu Maailmapanga tegevuses. Tänapäeval on naeruväärne mõte, et suurt valitsusgarantiiga globaalset panka on tarvis erakapitaliturgude aukude lappimiseks. Kuigi panga vaeseimatel klientidel on tõepoolest raske erakapitaliturgudele ligi pääseda, vajavad nood riigid abi, mitte laene, mida nad ka 20 aasta pärast tagasi maksta ei suuda.

Samas ei tohiks teadmisi tasuta jagada. Osa tehnilistest nõuannetest kõlab kurtidele kõrvadele: riigid kuulavad ainult seni, kuni nad panga rahale küüned taha saavad. Igatahes tuleb Robert Zoellickile edu soovida. Maailmal on palju rohkem kasu maailmapangast kui veel ühest kortermajast.

Copyright: Project Syndicate

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing