Agnes Ojala • 29. juuni 2007 kell 14:01

Tamkivi keelas Saaremaal aasta lõpuni vähipüügi

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi allkirjastas määruse, mille kohaselt keelatakse Saaremaal selleks aastaks vähipüük täielikult.

Keelu põhjus peitub Põduste jões, kust viimasel ajal on leitud rohkelt katku surnud vähke. Niisiis on keelu eesmärk takistada vähikatku levikut kogu maakonna veekogudesse, teatas ministeerium.

Eesti Maaülikooli kalakasvatuse professori ja jõevähi töörühma liikme Tiit Paaveri sõnul on püügikeeld vajalik takistamaks haiguse levikut eeskätt püügivahendite kasutamise ja röövpüügi tagajärjel.

Tänavu kevadel suri Saaremaal vähikasvandustes ja seejärel ka Põduste jões massiliselt vähkisid. Seejärel Norras läbiviidud analüüs näitas, et tegemist on vähikatkuga. Varem pole Saaremaal vähikatku esinenud.

Katk kujutab suurt ohtu kogu Saaremaa vähivarudele. Vähikatku levikule aitab kaasa desinfitseerimata püünistega liikumine ühelt veekogult teisele ja seega on vähi- ja kalapüük ise üheks ohuteguriks. Sellest tulenevalt otsustaski minister jõevähi töörühma ja Eesti Maaülikooli kalakasvatuse osakonna soovitusel vähipüügi kuni 2007. aasta lõpuni keelustada.

Hetkel kuum