Tõnis Arnover • 12. august 2007
Jaga lugu:

Dubai emiir rajab uut Wall Streeti

Neljapäeval tekitas Dubai riiklik börsifirma Borse Dubai Rootsis furoori teatega, et soovib osta 25 protsenti Stockholmi börsi omanikfirma OMXi aktsiatest. Dubai firma pakkumist võib nimetada ka vaenulikuks, kuna see trumpab mais tehtud USA Nasdaqi pakkumise 11 protsendiga üle.

Mis on Dubail üldse asja Stockholmi börsiga ja milleks see ülepakkumine vajalik on? Ilmneb, et selle taga on Dubai emiiri auahned plaanid, mida OMXi endine rootslasest juht aitab ellu viia. Nimelt on Borse Dubai pakkumise taga Per Larsson, kes vastutab seal firmaostude eest. Enne Dubaisse siirdumist neli aastat tagasi oli ta OMXi tegevjuht. Nii et mees teab, mida mees teeb.

Stockholmi börsi ostmine on üks järjekordseid samme Dubai uue valitseja šeik Muhammad bin Rashid Al Maktumi strateegilises plaanis muuta Araabia Ühendemiraatide hulka kuuluv Dubai aastaks 2015 maailma juhtivaks finantskeskuseks, mis on võrreldav New Yorgi, Londoni või Singapuriga.

Dubai rahvusvaheline finantskeskus rajatakse kõrbesse. Seal on vabafinantstsoon, kus kehtivad oma seadused, on oma finantsinspektsioon ja kohtud. Finantskeskuse loomine on juba jäänud silma paljudele maailma suurpankadele, kes valmistuvad seal oma kontoreid avama.

OMXile ostupakkumise teinud riiklik haldusfirma Borse Dubai loodi möödunud esmaspäeval ja sellele kuuluvad kaks kohalikku börsi: Dubai International Finance Exchange (DIFX) ja DFM. DIFXi liikmeteks on sellised suurpangad nagu Deutsche Bank, Morgan Stanley ja Merrill Lynch.

Mullu oli Dubai börs omandanud osaluse Euroopa börsioperaatoris Euronext ning Briti investeerimispangas HSBC, mis nüüd nõustab Stockholmi börsi aktsiate ostmist.

Enne pakkumise tegemist oli Dubai börsi valduses 4,9 protsenti OMXi aktsiatest ning optsioon veel 22,5 protsenti aktsiate ostmiseks. Kui Borse Dubai pakkumine läbi läheb, siis kasvab selle osalus OMXis peaaegu 30 protsendini.

Rootsi reeglite kohaselt on 30 protsenti see piir, mille aktsiate omanik peab tegema sundpakkumise kogu ülejäänud aktsiate ostmiseks. Järelikult jõuaksid araablased sellele lähedale, kui Nasdaq ei tee uut ülepakkumist.

Pinget lisab see, et OMXi praegune tegevjuht Magnus Böcker pooldab aktsiate müümist Nasdaqile. Nasdaqi pakkumise vastuvõtmisest on juba teatanud OMXi suurimad osanikud, Wallenbergide valdusfirma Investor ja Nordea pank. Pole teada, kuidas nad uude pakkumisse suhtuvad.

Analüütikud peavad Dubai börsi tungimist Põhjala aktsiaturule imelikuks, kuna loomulikum laienemiskeskkond oleks Aasia.

1949. aastal sündinud šeik Muhammad bin Rashid Al Maktum päris Dubai emiiri ja peaministri ameti mullu jaanuaris pärast oma venna surma, olles suguvõsa kümnes järjestikune valitseja.

Raha plaanide teostamiseks Al Maktumil jätkub, sest ta perekond on Lähis-Ida üks mõjukamaid ja rikkamaid. Šeigi vara suuruseks pakub Forbes 14 miljardit dollarit, perekonna vara peaks olema kaks korda suurem. Šeigil on rohkesti huvisid. Talle kuulub maailma pikim, 158meetrine mootorjaht Dubai. Lisaks olevat ta tuntud poeet, rahvusvahelise mainega hobusekasvataja ja riigi ratsakoondise kapten.

Finantskeskuse loomisega püüab šeik veelgi vähendada Dubai naftasõltuvust. Nafta on Lähis-Ida riikide majanduse aluseks, kuid erandlikul Dubail annab see riigi tuludest vaid 5%. Märksa suuremat tulu teenib riik turismi ja ehitusega. Ning üha rohkem ka finantsteenustega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum