Puiduäri muutub Eestis mõttetuks

Tiit Reinart 29. august 2007, 00:00

Rootsis tuulemurruga mõni aasta tagasi hiigelkäibe saavutanud ettevõte alustab Venemaa turul tegutsemist, kuna Eestis valitsev bürokraatia ja seadusandlus on siin metsatöö mõttetuks muutnud.

Metsamajandusega ja metsatööstusega tegelev OÜ M.M.M.E. sündis Põltsamaal 1996, omanikeks võrdsetes 33,3protsendilistes osades kaks venda - Janek ja Urmas Jefimov ja nende onu Matti Jefimov.

Mets polnud meestele võõras varemgi, enne oma ettevõtte loomist oldi osanikud samuti metsandusega tegelevas väikeettevõttes. 1990ndate keskpaigaks sai küpseks mõte täiesti oma firma püsti panna.

"Ettevõtte otsustasime luua seetõttu, et olid olemas mõningad kogemused metsa ülestöötamisel ja maapiirkondades olid metsandusega tegelemiseks soodsad tingimused," meenutab M.M.M.E. üks omanikke Urmas Jefimov.

Pereettevõte otsustati Urmase sõnul luua seepärast, et ei oleks osanikevahelisi arusaamatusi (veri on ju paksem kui vesi). "Kuid äriotsuste tegemisel lähtume eelkõige ratsionaalsusest," toonitab ta.

M.M.M.E. ei tegutse ainult Eestis. Välisturul saadi kand maha, kuna tuli väga soodne pakkumine tuulemurru likvideerimisele Rootsis.

2005. aasta oli M.M.M.E.-le tõeliselt edukas. Majandustulemuste järgi võideti ka Äripäeva Jõgevamaa ettevõtete TOP, mille esikümnes oldi varemgi.

Ettevõtte 2005. aasta ligi 25miljonilisest käibest tuli 22,3 miljonit krooni Rootsist. Selle hiigelkäibe tegid M.M.M.E kolm metsamasinat ja seitse meest, kes likvideerisid Rootsis 11 kuud tormimurdu.

"Paljud hävisid Rootsis, kuid meil vedas, olime õigel ajal õiges kohas," ütles Urmas Jefimov tollal.

Nende mehed töötasid Bolmsö saarel, kus olid soodsad tingimused metsa lõikamiseks ja väljaveoks. Tööd jätkus küllaga, sest torm võttis umbes kolmandiku saare metsast.

Kuna Rootsi tööots sai läbi, olid ka ettevõtte prognoosid 2006. aastaks tagasihoidlikumad ja tehtud Eesti olude kohta.

Samadele omanikele kuulub ka OÜ Talumaa Kinnisvara Haldus.

"Viimasel aastal oleme ostnud mitmeid ehituskrunte Põltsamaal. Tegeleme ka kinnisvara arendamisega, tänavu oleme ehitanud ja müünud viis maja," ütleb Urmas, kes ka Talumaa juhi ametit peab.

Hoolimata laiast haardest, asub Jefimovite peakorter siiski Jõgevamaal. Nimelt peab Urmas oluliseks asumist Eesti keskpunktis. "Metsandusega tegelemine sunnib töötama kogu Eesti piires, meie asukoht annab logistilise eelise," lisab ta.

Jefimovite ettevõte on lisaks Rootsile tegutsenud ka Saksamaal, edasi plaanitakse minna Venemaale metsa üles töötama.

Paljud Rootsis 2005 hävinud metsavarujad läksid edasi Venemaale, kuid M.M.M.E. eelistas edasi töötada Eestis, kuna pidas siin metsatöötlemist perspektiivikaks.

"Me ei jõua siingi kõike teha," selgitas Äripäevale Janek Jefimov 2006. aastal.

Nüüdseks on olukord Eestis ning ka meeste mõtted mõnevõrra muutunud.

Urmas Jefimovi väitel on Venemaale siirdumise peale mõeldud küll ja töö sinna minekuks juba käib, kuna Venemaal on metsa ülestöötamise tingimused tunduvalt paremad kui Eestis.

"Töö Venemaal algab järgmise aasta jaanuaris. Eestis on raiemahud bürokraatia ja seadusandluse tõttu väga palju langenud ja seetõttu ei ole siin sisuliselt mõtet tööd teha," tõdeb Urmas Jefimov. "Venemaa eelis on ka konkurentsi puudumine ja ülestöötamisteenuse parem hind. Jefimovi sõnul on Eesti metsatööstus olnud viimastel aastatel väga ebastabiilne, konkurents on siin suur.

M.M.M.E. töötajail Jefimovitest tööandjate üle virisemiseks põhjust ei tohiks olla, siiski on töötajatest nappus käes.

Palgatase on Jõgevamaa keskmine. Muudest töötajate motiveerimise viisidest nimetab Urmas firma suvepäevi ja jõulupidusid.

"Korra on käidud ka kogu töötajaskonnaga Türgis puhkamas," toob ta välja Eesti firmakultuuris haruldase sündmuse. "Iga töötajaga suhtleme individuaalselt ja sõbralikult."

Hoolimata normaalselt palgast ja soodustustest, on uut tööjõudu siiski raske leida, kuna paljud inimesed on siirdunud tööle piiri taha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing