Kuidas vältida hankeriske?

Valeri Lebedev 03. september 2007, 00:00

Tänapäevasel ehitusturul on müügil mitmeid analoogseid ehitusmaterjale, mida pakuvad erinevad ehitusmaterjalide tootjad. Valiku nende vahel teeb tavaliselt kas tellija (kirjeldades kasutatavaid materjale ehitus-, viimistlus- või eriprojekti seletuskirja koostamisel) või ka ehitaja (kooskõlastades selle eelnevalt tellijaga).

Valik on üldiselt subjektiivne, kuid valikuid tehakse ka vastavalt kujunenud hetkeolukorrale (näiteks hetkeline soodus hankehind, kiire paigaldusvõimalus vms).

Probleemid tarnetega tekivad tavaliselt siis, kui ehitaja allhankijad ei suuda täita ehitajale antud lubadusi. Põhjused võivad olla nii objektiivsed kui ka subjektiivsed (väärarvestused projektimahtude arvestamisel, ebaratsionaalselt koostatud tarnegraafikud jms).

Kui tellija on ehitajaga sõlminud ehitustööde teostamise lepingu (või tööde teostamise broneeringu) piisavalt varakult, võib tellija või ehitaja (vajaliku ettemaksu ja ladustamiskoha olemasolul) ehituseks vajalikud põhimaterjalid juba varuda.

Selline põhimaterjalide varumine on õigustatud, sest siis on põhimaterjalid ostetud ehitaja hinnapakkumises arvestatud hindadega ja neid ei mõjuta enam võimalik ehitusaegne materjalide kallinemine. Kokkulepet vajab töömaal ladustatud materjalide valve küsimus.

Ootamatu materjalinappusest põhjustatud tööseisak mingis olulises töölõigus võib otseselt mõjutada ehituse lõpptähtaega. Sellise võimaluse varajane elimineerimine on ehitaja kohustus, mis saavutatakse ehitustööde õige organiseerimise ja planeerimisega. Lühiajalised tarneprobleemid (kuni üks nädal) ei tohiks mõjutada ehituse lõpptähtaega, sest sellise lühiajalise tööseisaku võib täita töömaal hetkel teisejärguliste, kuid samuti vajalike ehitustöödega.

Sise- ja välisviimistluse materjalide, samuti sanitaarseadmete tarnete õigeaegseks planeerimiseks peab tellija teatama ehitajale võimalikult varakult kasutatavate materjalide ja seadmete spetsifikatsiooni ning eeldatava tarnija, sest tellija valitud spetsiifiliste materjalide tarneajad võivad olla küllalt pikad.

Tellitud kauba võiks tellija lasta allhankijal (ehitusmaterjalide kauplused, materjalide maaletoojad jt) tuua oma lattu varem, kui neid töömaal paigaldama hakatakse, sest üldjuhul lubavad allhankijad hoida tellitud materjale oma laopinnal (loomulikult mõistliku ajaperioodi piires).

Ehitusfirmade jooksvate materjalide hankeriske aitavad vähendada lepingulised suhted mitme ehitusmaterjalide tarnijaga, sest erinevatel müüjatel võib olla erinev laoseis vajalike materjalide osas.

Ei tohi ka alahinnata isiklike pikaajaliste töökontaktide olemasolu tähtsust ehitusmaterjalide kiireloomulise tarne organiseerimisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing