Kemikaaliohutus on muutumas äriks

Tiit Reinart 24. september 2007, 00:00

Juunist hakkas kehtima Euroopa Parlamendi ja Nõukogu REACH-määrus, mille järgi peavad ettevõtted, kes toodavad või impordivad kemikaale rohkem kui üks tonn aastas, need registreerima loodava Euroopa kemikaaliameti keskses andmebaasis. Kui suureks kulud kujunevad, pole teada.

Keemiatööstuse liidu tegevdirektori Hallar Meybaumi andmeil kujuneb autoriseerimise alla kuuluva kantserogeense aine registreerimistasu umbes 54 000 euro kanti.

Aine registreerimise jaoks vajalikke andmeid aine omaduste kohta saab ka osta nendelt, kel andmed olemas või testid juba tehtud. Hinna määrab nõudlus. Tekib nn keemiliste ainetele määratud omaduste andmebörs.

Kui andmeid ei ole võimalik või otstarbekas teistelt osta, siis tuleb luua eraldi töökohad ja tööle võtta konsultandid. Registreerimiseks tehtav lõplik kulutus selgub peale registreerimiskinnituse saamist. Kulutused võivad sõltuvalt ettevõtetest kõikuda 200 000 eurost kümnete miljoniteni eurodeni ettevõtte kohta, pakub Meybaum.

"Kemikaaliohutus on muutumas äriks," leiab Meybaum. Tema sõnul on see vale, sest sellest ei võida keskkond ega inimeste tervis. Ainsad võitjad on suured kontsernid, kel vajalikud andmed olemas ja kes suudavad need maha müüa.

Henkel Makroflexi arendusdirektor Margus Kriis tunnistab, et REACHi seisukohalt on väga soodne, et ettevõte kuulub Henkeli korporatsiooni. Põhiline andmete kogumise ning edastamise korraldab koordineeritult peakontor. "See säästab aega ning ka kulusid," nendib Kriis. Ettevõtte kogukulusid ta aga praegu nimetada ei oska.

Meybaumi sõnul on Eesti keemiatööstuseettevõtted teadlikud määrusest ja üsna paljud neist ütlevad tulevikku vaadates, et nad tulevad ka REACHiga toime.

Mis aga täpsemalt sündima hakkab, on täna raske prognoosida. Midagi saab selgemaks järgmise aasta lõpul, kui lõpeb pooleaastane (01.06.08-01.12.08) eelregistreerimisperiood.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing