• OMX Baltic0,51%301,61
  • OMX Riga0,00%867,99
  • OMX Tallinn0,41%1 973,08
  • OMX Vilnius0,62%1 182,21
  • S&P 500−0,64%5 650,38
  • DOW 30−0,24%41 218,83
  • Nasdaq −0,74%17 844,24
  • FTSE 1001,17%8 596,35
  • Nikkei 2251,04%36 830,69
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,17
  • EUR/RUB0,00%91,14
  • OMX Baltic0,51%301,61
  • OMX Riga0,00%867,99
  • OMX Tallinn0,41%1 973,08
  • OMX Vilnius0,62%1 182,21
  • S&P 500−0,64%5 650,38
  • DOW 30−0,24%41 218,83
  • Nasdaq −0,74%17 844,24
  • FTSE 1001,17%8 596,35
  • Nikkei 2251,04%36 830,69
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,17
  • EUR/RUB0,00%91,14
  • 03.10.07, 23:26
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kui suur on universum?

Kui suur on universum? Kas miski saab olla lõpmata suur? Kui universumil on serv, mis on siis selle serva taga? Ja kui universumil oli algus, siis mis toimus enne seda?
Ei ole kerge hoomata, et universum on lõputu. Samas, kui kujutame ette, et kosmosel on tõepoolest kuskil mingisugune äär, ei muutu kogu asja mõistmine sugugi lihtsamaks, kirjutas Hawaii ülikooli astronoom Brent Tully.
Mingisugune serv on kindlasti olemas – piir, milleni me universumi näha võime. Valguse kiirus on 300 000 kilomeetrit sekundis. See on suurim kiirus universumis, miski ei saa kiiremini liikuda. Siiski on see kiirus suhteliselt väike, kui võrrelda seda vahemaadega kosmoses. Lähim suur galaktika meie Linnuteele on Andromeeda galaktika, mis asub meist kahe miljoni valgusaasta kaugusel – selle vahemaa läbib valgus kahe miljoni aastaga. Kaugeimad galaktikad, mida võime tänapäevase aparatuuri vahendusel näha, on 10 või 12 miljardi valgusaasta kaugusel. Me ei saa kunagi näha galaktikaid, mis on meist kaugemal vahemaast, mille valgus jõuaks 14 miljardi aastaga läbida – umbes nii vana on meie galaktika. Seega ümbritseb meid mõtteline horisont, millest kaugemale me ei näe.
See horisont kirjeldab nähtavat universumi – umbes 28 miljardi valgusaastase diameetriga piirkonda. Milline on aga näiteks meist kaugeimal asuvas galaktikas elutseva tsivilisatsiooni horisont? Ja kaugel on nende nägemispiirist väljapoole jäävad galaktikad? On igati põhjust uskuda, et universum ulatub meie nägemispiirist kaugemale. Tegelikult kinnitavad paljud vaatlused, et nähtav lapike on vaid väike osa kogu universumist.
Need vaatlused kinnitavad praegu levinud arvamust, et universum sai alguse plahvatusliku ruumala suurenemisega. Tagasihoidlike hinnangute järgi suurenes universum alguses nii palju, et umbes aatomisuurused objektid paisusid galaktikasuurusteks.
Kui see suurejooneline teooria on tõsi, võib universum tänapäevaks olla suurem, kui me eales oleksime osanud kujutada. Küsimus aga jääb: kas universumil on piir ja kui on, siis mis on selle piiri taga? Mõnede kosmoloogide poolt sellele küsimusele antud vastus keerab ajud tõeliselt krussi. Kui universum tekkis niimoodi plahvatades, on sarnaseid paisumisi tõenäoliselt ette tulnud ka mujal, võib-olla loendamatus arvus kohtades, väljaspool meie horisonti ja meie aega. Sellest järeldub, et on ka teisi universumeid, võib-olla meie omale sarnaseid või hoopiski erinevaid, igaüks oma ruumis ja ajas.
Paisumisteooria annab meile ettekujutuse sellest, mis universum tegelikult on. See arusaam aitab mõista meid ümbritsevat universumi. Näiteks on hiljuti näidatud, et universum mitte ainult ei paisu, vaid teeb seda ka üha kiirenevas tempos.
Kuigi me ei saa kunagi “näha” kogu universumit, võime välja selgitada, kuidas universum käitub – kui kiiresti ta paisub, kas paisumine ühel päeval lõppeb, mis jõud tõukavad universumi arengut tagant. Paisumise kiirenemist tõendavad supernoovad – kauged plahvatavad tähed, mis annavad meile ka vahendi universumi käitumise seletamiseks.
Paisumise kiirenemine avastati supernoovade valgust uurides. Astronoomid arvavad teadvat kindlat tüüpi supernoovadele (Ia tüüpi supernoova) omast heledust, seega saavad nad heleduse põhjal arvutada, kui kaugel selline objekt peaks olema. On ka teada, kui kiiresti supernoovad ja seega ka galaktikad, millesse nad kuuluvad, meist eemalduvad, mõõtes nende punanihet. Meist eemalduvad galaktikad kiirgavad valgust, mis nende liikumise tõttu nihkub nähtava valguse spektris punasema osa poole ehk sealt tuleva valguse lainepikkus suureneb. Mida kiiremini galaktika meie suhtes liigub, seda punasemaks valgus muutub.
Galaktikate kauguse ja punanihke põhjal saab arvutada universumi paisumiskiiruse ka erinevatel hetkedel minevikus. Kui kasvukiirus on aeglustunud, saame sellest teha järeldusi universumis oleva kogu aine kohta – kui ainet on palju, aeglustab gravitatsioon pikkamööda kasvukiirust.
Arvutuste põhjal jäi meie universum ilmselt peale esialgset plahvatust pikaks ajaks loorberitele puhkama. Alles suhteliselt hiljuti on pihta hakanud paisumise kiirenemine, mis galaktikad üksteisest sedavõrd eraldanud on.
Mis võis selle kiirenemise põhjustada? Kindlasti mitte midagi niisugust, mida me Maa peal võiksime kohata. Nüüd tuleb mängu paisumise teooria. See umbes kahekümne aasta vanune teooria pakub välja, et on olemas energia, mis põhjustab universumi laienemise. See energia võitleb gravitatsiooniga. Kui see energiavorm peaks domineerima, hoidke alt! Kui gravitatsioon püüab kõike kokku tõmmata, siis see energia – nimetame teda siis kasvõi vaakumenergiaks või Einsteini kosmoloogilise konstandi poolt kirjeldatud energiaks – püüab kosmose materjali laiali kiskuda, lükates kõik asjad üksteisest eemale. Paisumisteooria põhiseisukoht on, et kunagi domineeris see energiatüüp gravitatsiooni üle, mistõttu universum plahvataski.
Paisumisteooria lahendab Hubble’i konstandiga seotud poleemika. Hubble’i seaduse kohaselt on galaktikate punanihke suurus võrdeline nende kaugusega vaatlejast. Kui Hubble’i konstant on suur, on galaktikad üksteisele suhteliselt lähedal ning sellest tuletatav universumi vanus on kaugelt liiga väike, kui paisumine on toimunud kogu aeg ühtlase kiirusega. Siis peaks universum olema noorem kui tema sees olevad objektid, mis on võimatu. Kui aga universum on vahepeal hoogu maha võtnud, aga nüüd jälle kiirenevalt paisub, on universum piisavalt vana ning suur Hubble’i konstant ja suured galaktikate vahelised kaugused on võimalikud.
Niisiis: kui vana on universum paisumise mudeli järgi? Lõpliku vanuse ütlemiseks oleks meil vaja saada infot universumi äärealadelt. Pole aga erilist lootust, et keegi sealt meile seda infot saadaks. Ilmselt on meile nähtava horisondiga piiratud ala vaid imepisike killuke meie enda universumist, rääkimata teistest universumitest, mis jäävad sellest väljapoole. Seega on universumi suuruse ja vanuse uurimine küll põnev, kuid ütlemata vaevaline ja aeganõudev teadus, millelt lõplikke vastuseid oodata oleks ilmselt liigne optimism. Küllap peame esialgu leppima sellega, et universum on väga suur ja väga vana.

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele