Nädal Raul Veede pilgu läbi

Raul Veede 05. oktoober 2007, 00:00

Sügiseti on kombeks majaümbrust koristada. Riisutakse lehti, pestakse aknaid, korjatakse kõnniteelt tõrusid kokku. Google üleilmse firmana võttis asja suuremalt ette ning organiseeris ülemaailmse prügikoristuse. Sügistöödele lisanduvad uued ülesanded: teha koristustöödest pilte ja panna need Google'i kaartidesse üles. Koristajad on kogunenud rühmadesse Iirimaast Indiani, ent Ida-Euroopas pole ühtki kampa. Tuleb jätkata vanal moel, kuni sadat värvi lehekuhilad satelliidifotodel paistma hakkavad.

Igaühega juhtub, et poest kalli raha eest ostetud vidin pooltki nii kasulikuks ei osutu, kui võiks. Tõin kevadel põnnile mp3-mängija, praegu ei tee see enam piiksugi. Kes seda teab, kus ostutšekk praeguseks peesitab. Osta uus mängar või tao vana naelaga seina külge. Löön lehe lahti ja näe: eBayl sama lugu. Ostsid 2,6 miljardi dollari eest läikiva internetitelefoni, ent pidid selle nüüd 1,4 miljardi peale alla hindama. Mis uhkest Skype'i logost kasu, kui pill kord viliseb, kord undab ja maal tädiga rääkida ei saa. Ega vist eBaylgi tšekki alles pole, Eesti poisid lasevad aga vilet ja investeerivad Ida-Euroopasse.

Aeg-ajalt on elu naljakas nagu koomiksis. Igapäevase elu absurdsus jõuab järsku eriti selgelt kohale. Tunaeile nägin oma silmaga, kuidas sündis täiesti reaalne libauudis: RMK lubab hakata puid istutama. Lubada ju võib, kuid uus metsajuht Aigar Kallas on tuntud eelkõige kirvemehena. Ei aita seegi, kui ülemus ta käendusele võtab ja sõnad suhu paneb. On naljakas, veidi ka kurb, aga ikkagi ei usu. Teisalt pole siin midagi uut. Keskkonnaminister räägib kogu aeg, et külarahvas pidurdab Eesti arengut, kui ei näe asju laias perspektiivis ega luba külaalust tühjaks kaevandada. Eestlane on juba selline: räägi talle kultuurist, peredest või looduskaitsest, tema haarab ikka kellu järele. Millal RMK uut peakorterit ehitama hakkab?

Eestlastel on ettekujutus, et nemad teavad laia ilma asjadest märksa rohkem kui keegi teine. Kuulsin mõne aja eest bussis, kuidas noored tüdrukud arutasid YouTube'ist nähtud videot, kus ameeriklased ei osanud maailma kaardilt Austraaliat üles leida. Samas olen kindel, et mõni selline inimene sõitis samas bussiski. Maailma ajakirjanduses löövad laineid rahutused Birmas, kus rahumeelsed mungadki liitusid huntavastaste protestidega. Eesti lehtedes on sellest "Kireva maailma" sarnastes rubriikides pisut juttu olnud, aga ega keegi suurt midagi ikka ei tea. Kui inimene istub kodus ja nina välja ei pista, peab Muhamed ise mäe juurde tulema. Tulebki: eilne Päevaleht hirmutab meid kodumaise islamiterroriga. Hea Eesti asi.

Hirm on võimas jõud. Bush hirmutab ameeriklasi araabia pommipanijatega, Ansip eestlasi vene häkkeritega. Vaimusilma ees võtavadki juba kõik Eesti patsiga poisid rivvi ja röögatavad kooris: "Tervist, härra peaminister!" Järgnevad küberkaitseliidu õppused: läbi juhtme ronimine, kõvakettaheide, orienteerumine mööda IP-aadresse. Küllap on kaitseväkke neljandat väeliiki oodata. Kui meie õhuvägi koosneb õhuseirest (selle saame, kui õhutõrjepatareilt relvad võtame), ega internetivägi saa halvem olla. Iga Venemaalt tulnud elektron võetakse valve alla, et ta Venemaale tagasi läheks. Tunnete end turvalisemalt? Mina tunnen.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:05
Otsi:

Ava täpsem otsing