8. oktoober 2007 kell 11:22

Aas: ka kõige paremate meetmetega ei suuda me kõiki kuritegusid vältida

Riigi peaprokuröri Norman Aasa sõnul ei ole ka kõige paremate meetmete korral võimalik vältida kõiki euro võltsimisega seotud kuritegusid.

„Euro turvalisuse tagamiseks on eelkõige vajalikud erinevad tehnilised ja organisatoorsed meetmed. Euroopa Liit on selles osas olnud eesrindlik. Kuid selge on see, et ka kõige paremate meetmetega ei suuda me kõiki kuritegusid vältida,“ kommenteeris Aas tänasel konverentsil „Kaitseme Eurot võltsimise eest“.

„Euroopa Liidu nõukogu võttis vastu otsuse ühtlustada karistusi eurode võltsimise eest, võtta vastu ühtsed põhimõtted karistamisel. Eurode võltsimise eest saab meil veel näiteks 6aastast vanglakaristust määrata, kuid Euroopa Liidu standardkaristus sellel puhul on 8 aastat,“ märkis Aas.

Politseipeadirektor Raivo Aegi sõnul tasub probleemile mõelda alati enne seda, kui probleem juba käes on. "Enne kui probleem kätte jõuab, tuleb sellega tegeleda ja seda ennetada. Oluline on oskuste vahetamine ja kontaktide loomine Euroopa Liidu riikide seas. Politsei töös on väga oluline info vahetamine," lausus Aeg oma seminari avakõnes.

Tema sõnul pole ükski probleem jäänud Eestisse veel tulemata, samuti tuleb tema sõnul ka eurode võltsimise teema. "Meie liitumine Schengeni viisa- ja õigusruumiga annab lisaks tavainimestele vabama liikumise ka kurjategitalele. Politseil ja prokuratuuril on nüüd uued väljakutsed," lisas Aeg.

Konverentsi korraldab Saksamaa liidukriminaalamet koostöös Eesti politseiameti ja keskkriminaalpolitseiga. 2 aastat tagasi toimus esimene säärane konverents Leedus. Täna oli konverentsil kohal esindajaid Eestist, Lätist, Leedust, Saksamaalt, Poolast jm.

Hetkel kuum