Õllehiiud võitlevad Saku omaniku pärast

Sirje Rank 31. oktoober 2007, 00:00

Mis saab lahingu lõpuks Sakust, on vara prognoosida. Nädalapäevad tagasi teatasid Taani Carlsberg ja Hollandi Heineken, et plaanivad Briti (täpsemalt Šoti) õlletootjale Scottish & Newcastle (S&N) ülevõtupakkumise teha ning viimase omavahel ära tükeldada. S&Ni kroonijuveel on BBH, millel on liidripositsioon Venemaa kiire kasvuga õlleturul.

S&N reageeris valuliselt ja asus aega kaotamata kaitsele. Kui läinud nädalal tuli Carlsbergilt ja Heinekenilt ametlik pakkumine, lükkas S&N selle raevukalt tagasi. Kontserni juhi sõnul on 720 penni S&Ni aktsia kohta ehk kokku 6,8 miljardit Briti naela (151,6 mld kr) naeruväärselt väike pakkumine. Carlsbergi juhte on valimata sõnadega sõimatud idiootideks ja armetuteks amatöörideks.

Šotlased ähvardavad Carlsbergi BBH aktsionäride lepingu väidetava rikkumise eest kohtusse kaevata ning otsivad samal ajal "valget rüütlit", kes aitaks vaenuliku pakkumise tagasi tõrjuda ja Carlsbergi BBHst välja osta. Nimetatud on USA turu suurimat õlletootjat Anheuser-Buschi ja teist USA tootjat SAB Millerit.

Nimelt väidab S&N, et oma pakkumisega on Carlsberg käivitanud Texas Shoot Out'i ehk "püssitoruklausli" BBH aktsionäride lepingus. See klausel ütleb, et kui üks osapool tahab teist välja osta, siis peab ta ise olema nõus ja valmis oma osalust sama hinnaga partnerile müüma.

Siin on Carlsbergi riskikoht - kui S&N peaks saama rahaka partneri, võib Taani õllehiid olla sunnitud BBH eest üle maksma või tulusast ettevõttest hoopis ise ilma jääda. BBH arvele langeb ca 40% Carlsbergi kasumist.

Samas ei pruugi ka S&N raha kokku saada - BBH väärtuse on analüütikud hinnanud 78-90 miljardile Eesti kroonile. Ja mida annaks Carlsbergi ja Heinekeni tagasitõrjumine, kui S&N riskib ikka jääda potentsiaalseks ülevõtuobjektiks. Halvimal juhul ilma kroonijuveeli BBH-ta.

BBH on tõeline aare õllehiidudele, kelle turud Lääne-Euroopas ja USAs on küllastumas. Kui keskmine taanlane joob aastas ära 100 liitrit õlut, siis Venemaal, kus BBH-le kuulub enam kui 80% turuliidrist Baltika, joodi mullu elaniku kohta 67 liitrit õlut.

1990. aastatest on turu kasvu mõõdetud kahekohaliste numbritega ning kasvuruumi on endiselt veel küll. Baltika turuosa Venemaal on 36% ning kasv üldisest turu kasvust kiirem. Vene õlleturg on maailmas mahult kolmas Hiina ja USA järel.

Carlsbergi ja Heinekeni ülevõtupakkumine on osa 2,5aastase vahega maailma õlleturul uuesti alanud konsolideerimislainest. Selleks sunnib vanade turgude küllastumine ja toormehindade kasv alates odra hinnast kuni klaasi ja alumiiniumi hinna tõusuni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing