Agnes Ojala • 30. oktoober 2007 kell 14:21

Rootsi kaotab sotsiaaltoetuste petturite tõttu miljardeid

Helde sotsiaalsüsteemiga tuntud Rootsi kavatseb kontrolli toetuste üle tihendada, kuna riigis on laialt levinud sotsiaaltoetuste petuskeemid, kirjutas FT.com.

Spetsiaalselt loodud komisjon, mis pettusi uurib, leidis, et 2006. aastal maksis riik kuni 6 protsenti kõikidest sotsiaaltoetustest inimestele, kes seda tegelikult ei vajanud. See tähendab, et riik raiskas umbes 30 miljardit Rootsi krooni ehk 51 miljardit Eesti krooni, mis on pea pool Eesti riigi eelarvest.

Komisjoni juht Björn Blomqvist ütles, et sotsiaaltoetustega petab riiki järjest enam inimesi. Tema sõnu kinnitavad ka varem tehtud uuringud. Rootsi ettevõtete liidu jaoks koostatud uuringus leidis Stefan Fölster, et uurimuses osalenud inimestest olid süsteemi petnud 95%, seda kas riiki otseselt pettes või seadustes olevaid auke ära kasutades.

Nüüd kavatseb valitsus kontrolli süsteemi üle ja arvepidamist tõhusamaks muuta. Efektiivsema majandamise tulemusel allesjäävad summad tahab riik suunata madala sissetulekuga perede toetuseks ja ettevõtetele, et tööhõivet tõsta.

Hetkel kuum