Erigaasi koostis peab olema ülitäpne

Tarvo Staal 05. november 2007, 00:00

Erigaasideks loetakse väärisgaase (heelium, neoon, argoon, krüptoon ja ksenoon) ja gaase, mille puhtusaste on kõrgem kui 4.0 ehk 99,99% (näiteks hapnik, lämmastik, süsihappegaas, vesinik, metaan) ning ülitäpselt segatud gaasisegusid.

Gaasides sisalduvaid lisandeid nimetatakse ebapuhtuseks. Näiteks gaas puhtusega 5.5 (99,9995%) sisaldab muid lisandeid kuni 5 ppm (parts per million).

Segugaasid võivad olla suhteliselt lihtsalt valmistatavad kahe komponendiga segud, aga ka äärmiselt keerukad kalibreerimissegud, mille koostises võib olla enam kui 20 komponenti. Segugaaside puhul on väga olulised segamis- ning analüüsitäpsus.

Erigaaside kasutamisel tuleb tagada gaasi koostise säilimine teel gaasiballoonist gaasi kasutuspunktini - balloonis olev puhas gaas peab jääma sama puhtaks ka kasutuspunkti jõudes. Seetõttu on õige gaasijaotussüsteemi valimisel oluline roll. Kasutada tuleb gaasiseadmeid, mille heeliumileke oleks nelja kuu jooksul alla 1 cm3. Samuti peavad voolikud ja torud olema difusioonikindlad, kõige paremini sobib nende materjaliks roostevaba teras. Kindlasti ei tohi kasutada kummivoolikuid.

Erigaase kasutatakse eriti nõudlikes rakendustes väga paljudes valdkondades - näiteks teadusuuringutes, laborianalüüsides, mitmesuguste aparaatide kalibreerimisel, analüüsi- ja mõõteseadmetes, laserpinkide resonaatorgaasidena jm. Peamised kasutajad on laborid, uurimisinstituudid ja ülikoolid.

Üks laialdast kasutamist leidev erigaas on heelium (He). Veeldatud heeliumi vajatakse teadus- ja meditsiiniasutustes tuumamagnetresonants-spektomeetrites, magnetite jahutamiseks ja ülijuhtivuse hoidmiseks. Gaasilist heeliumi kasutatakse kandegaasina gaasikromatograafides, laserlõikusel resonaatorgaasina. Heeliumi ja hapniku segusid kasutatakse sukeldumisel, heelium on laialdaselt levinud ka kalibreerimissegudes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:09
Otsi:

Ava täpsem otsing