Peaaegu kõik kosmoses käinud inimesed on
tundnud kosmosehaigust, mille põhjuseks on organismi reaktsioon harjumatule
olukorrale. Iiveldus, peavalu ning suutmatus kontrollida oma jäsemeid on
peamised kosmonaute vaevavad probleemid.
Kuid see pole kaugeltki kõik. Kaaluta olekus liiguvad kehavedelikud teistmoodi, mille tulemuseks on punsunud nägu ja paistes nina. Luud kaotavad kaltsiumi. Tekivad neerukivid. Lihased kõhetuvad, seedimine aeglustub ning südamelihas nõrgeneb, vahendas Discovermagazine.
Huvitaval kombel sirguvad inimesed kosmoses pikemaks, keskmiselt umbes 5 sentimeetrit. Maale tagasi jõudes see lisapikkus kaob.
Maal norskamisega hädas olevad astronaudid saavad kaaslaste õnneks orbiidil oma pahest lahti. Uni aga pole siiski nii hea kui maa peal, sest 16 päikesetõusu ööpäeva jooksul ajab organismi lootusetult segadusse. Niigi halvasti väljapuhanud astronaudid aetakse aga varakult hommikul vastiku alarmiga üles nagu ajateenijad kasarmus. Pikk ja töörohke päev seisab ju ees.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ilmselt Hollywoodi mõjul arvatakse sageli, et ilma spetsiaalse skafandrita plahvataks inimene avakosmose vaakumis oma siserõhu mõjul. Tegelikult see päris nii ei ole. Kuid hinge ei maksa vaakumis kinni hoida, rõhulangus rebestab kopsud. Lisaks läheb vesi suus, ninas ja silmades keema. . Inimene sureb vaakumis umbes kahe minuti jooksul hapnikupuudusesse.
Plahvatusparanoia on aga siiski laialt levinud. Näiteks ei tahtnud Richard Bransoni kosmoseturistide teenindamisele keskenduv Virgin Atlantic lubada kosmosesse silikoonrindadega naisi, sest kartis, et nende rinnad võivad plahvatada.
Üks väga häiriv probleem kosmoses: kõik asjad kipuvad ära kaduma, sest kinnitamata ei püsi miski paigal. Maa peale tagasi jõudnud astronaute vaevab aga vastupidine probleem – kõik asjad kipuvad käest ära panduna maha kukkuma.
Maale tagasi jõudnud astronautidele tunduvad nende käed ja jalad väga rasketena. Liigutused on kohmakad ning nõuavad suuri jõupingutusi. Seetõttu nimetatakse Maale tagasi jõudmist sageli ka teiseks sündimiseks.
Kui kord oled elusalt kosmosesse jõudnud, on ohutum sinna jäädagi. 18 inimest on kosmosemissioonide käigus surnud, kuid alati kas õhkutõusmisel või maandumisel. Kosmoses pole oma elu kaotanud veel ükski inimene.