Sirje Rank • 13. november 2007 kell 22:00

Suured palganõudmised suruvad Soome vastu seina

Ja mitte ainult firmade konkurentsivõime. Soome meditsiiniõdede lahendamata palgavaidlus seab juba ohtu inimeste tervise - tulevast nädalast on 12 000 tervishoiu- ja sotsiaaltöötajate kutseliidu Tehy liiget ähvardanud ameti maha panna, kui valitsus ei nõustu kahe aasta peale 24protsendise palgatõusuga.

Streigi asemel ähvardatakse seekord massilise lahkumisega, sest Soome seaduste järgi võib valitsus meditsiinipersonali ka streigi ajal töötama sundida. Esmaspäeval teatas Tehy, et veel 3600 õde on valmis aktsiooniga ühinema.

Tavatu abinõuna menetleb Soome parlament praegu kiirustades uut eelnõu, mis lubab riigil nõuda, et vähemalt osa lahkumisavalduse esitanud meditsiinitöötajaist töötamist jätkaks.

Ööl vastu teisipäeva läbis eelnõu 12 tundi kestnud arutelu järel parlamendis esimese lugemise. Teine lugemine on reedel, mil president peaks eelnõu ka seaduseks kinnitama.

Soome tööturuekspertide sõnul on tegemist tavatu juhtumiga, kus ühe Euroopa riigi valitsus võtab vastu seaduse, mis ei lase töötajal ametist lahkuda. Nii õdede kui ka patsientide poolelt heidetakse ette inimõiguste rikkumist.

"Inimesed on masendunud. See ei ole tsiviliseeritud käitumine. Mõeldakse, mis mulje see kõik Soomest jätab," kommenteeris ajalehele Financial Times Helsingi majanduskõrgkooli professor Guy Ahonen.

Soome tööandjad loobusid tänavu üleriigiliste palgakokkulepete süsteemist, lootuses, et sektoripõhised lepingud ametiühingutega annavad suurema paindlikkuse. Pingeline seis tööturul on aga palganõudmised ajanud ootamatult kõrgeks.

"Seda võis arvata, et palganõudmised tulevad suuremad kui kollektiivlepingutes," ütles agentuurile Bloomberg majandusuuringute instituudi Etla ökonomist Hannu Kaseva. "Keegi ei osanud aga arvata, et nõudmised nii suured tulevad. Tulemused on laastavad."

Kõige selle tulemuseks on oht, et Soome töölised ajavad oma hinna liiga kõrgele ega suuda väliskonkurentsile avatud aladel enam konkureerida, ütles Soome tehnoloogiatööstuse liidu juht Risto Alanko. Valitsev trend on kõrvutada palgatõusu teiste tööstusharudega, mitte aga tegeliku tootlikkuse kasvuga, ütles ta.

Hetkel kuum