Hille Tressum • 22. november 2007 kell 22:00

Merko läks kaasa langusbuumiga

Merko alandas Tallinnas Sõpruse puiesteel arendavate korterite hinda märkimisväärselt, selgub hindadel silma peal hoidvast blogist Kinnisvarakrahhi Visuaal. Sõpruse puiestee 29 korteritele tehtud hinnasoodustus oli keskmiselt 5,6 protsenti ehk kokku üle 3,5 miljoni krooni.

Kõige rohkem langes ühe kolmetoalise korteri (nr 10) hind, mis muutus hoobilt 281 000 krooni odavamaks. Muljetavaldav oli ka kahetoalise korteri (nr 36) hinna langus, sest enne maksis ruutmeeter 4024 krooni rohkem.

Ober-Hausi Kinnisvara tegevjuht Peep Vooro ütles, et ei muuda Merko Ehituse otsuse tõttu oma projektide hindasid, kuna ei tea Merko käigu põhjuseid. "Ühe arendaja hinnamuutuse peale ei torma me oma hindu korrigeerima," ütles Vooro. "Vaja on teada, miks nad seda tegid."

Kinnisvarafirma Uus Maa finantsjuht Liisi Sala ütles Merko Ehituse hinnalangetamist kommenteerides, et leige ostuhuvi tõttu on ka nende ettevõte kinnisvara hindu alla andnud. "Meie oleme koos oma arendajatega langetanud mõningate objektide hindu, kuna müük on olnud aeglane," sõnas Sala.

Tema hinnangul on ka Merko hinnalangus eelkõige seotud kinnisvaraturu aeglustumisega. "Seisvast kaubast on ju vaja lahti saada, nii langetatigi aeglaselt minevate korterite hindu," märkis Sala.

Pindi Kinnisvara juht Kalev Roosiväli usub, et praegu otsib enamik arendajaid õiget hinda, millega inimene on võimeline kinnistut soetama. "Pindi Kinnisvara on hindu jooksvalt korrigeerinud vastavalt sellele, kuidas inimesed on võimelised ostma. Otsitakse likviidsustaset, kus pidama jääda. Tänu mõningale hinna korrigeerimistele on uusvara müük aktiveerunud," kommenteeris Roosiväli hetkeolukorda kinnisvaraturul. "Näiteks langetasime 3000 krooni võrra ruutmeetri hinda ning nädala jooksul toimus paar tehingut. Vana hinna allesjäämise korral ei oleks see võib-olla juhtunud."

A & A Kinnisvara OÜ tegevjuht Aivar Villemson ütles, et kinnisvara hindade langetamine ei ole enam müügiargument nagu varem.

"Merko on hindu langetanud tähelepanu püüdmiseks, aga see pole enam müügiargument. Tuleb lisaväärtust ja emotsioone luua, pakkuda möbleerituid kortereid, nagu seda tehakse Soomes, või pakkuda sisekujunduslahendusi," rääkis Villemson. "Oleme sisekujunduspartneri leidnud ja plaanime klientidele läheneda individuaalselt," ütles ettevõtte juht. "Oma hindu ei langeta me kohe kindlasti mitte," lisas ta.

Kinnisvarakrahhi Visuaali andmetel on Eesti kinnisvaraarendajad viimase kolme kuu jooksul kinnisvarahindadest õhku välja lasknud juba 200 miljonit krooni. Hinnad on langenud juba 136 arendusel.

Erinevate projektide puhul teevad ehitus- ja arendusfirmad erinevaid trikke, et tänases turusituatsioonis tähelepanu pälvida. Arvestades, et Sõpruse 29 projekti müük on meil praeguse turusituatsiooni juures suhteliselt hästi alanud (värskelt valminud hoones on enam kui 25% korteriomanditest müüdud), otsustasime selle projekti puhul, et ehk piisab meil klientide ja avalikkuse tähelepanu pälvimiseks mõne korteriomandi hinna alandamisest, ning nagu näha, see ka töötas.

Hetkel kuum