Merike Lees • 2. detsember 2007 kell 22:00

Detsembrikuu ületunnitöö hüvitatakse rahaga

Ehkki saamatajäänud puhkeaja hüvitamiseks on kaks võimalust: maksta ületunnitöö eest lisatasu vähemalt 50% töötaja tunnipalgamäärast või hüvitada see vaba aja andmisega samas ulatuses arvestusperioodi kestel, eelistavad tööandjad esimest võimalust. Rahalise hüvitise maksmine on lihtsam ja mõned töötajaist on sellest ka rohkem huvitatud.

GoBusi bussijuhid käivad tööl graafiku järgi ja neil vähendatakse normtunde, sest teistmoodi ei ole võimalik, rääkis GoBusi teenindusdirektor Ervin Nõmme.

Seega - kui pühapäeval 23. detsembril ja esmaspäeval 31. detsembril tööl oleva bussijuhi normtundide arv väheneb töö- ja puhkeaja seaduse järgi 6 tunni võrra - siis ametiühingu ja tööandjate vahelise üldtöökokkuleppe järgi vähendatakse ka esimese ja teise jõulupüha eel tööl oleva bussijuhi tööpäeva ühe tunni võrra. Juhul kui üks inimene kõigil neil päevadel tööl oleks, väheneks tema kuu tööajanorm 8 tunni ehk terve tööpäeva võrra.

Nõmme sõnul kompenseeritakse ületunnitöö rahaliselt, nagu seadus ette näeb.

Rahalist kompensatsiooni pakub oma bussijuhtidele ka ATKO Grupp, kus juhatuse liikme Margo Tomingase sõnul makstakse ületunnitöö eest lisatasu vähemalt 50% töötaja tunnipalga määrast.

"Kaubanduses on töötajad pühade ajal töötamisega väga rahul, sest siis on töötasu kõrgem," kinnitas Selveri teenindusdirektor Kadi Kütt.

Kauplusi varem sulgeda pole võimalik, kuid pühade tõttu väheneva tööajanormiga tekkivaid ületunde kompenseeritakse samuti rahaliselt. "Kaubandus on selline valdkond, kus enamik töötajaid on tööl vahetustega ning lepitakse teadmisega, et ühel pühadest peab ikkagi tööl olema," nentis Kütt.

Ehkki seadus näeb ette, et normtundidele vastavat ajakava tuleb töötajatele tutvustada viis päeva enne kuu algust, ei olnud GoBusis seda eelmisel kolmapäeval veel tehtud.

"Detsembrikuu kava veel välja kuulutatud ei ole, aga logistikutel oli see juba põhimõtteliselt paigas," kinnitas Nõmme.

Tartumaa tööinspektsiooni jurist Neenu Pavel märkis, et ametiühingu ja tööandjate vahelise üldtöökokkuleppe järgi suurendatakse summeeritud tööajaga töötajatele tööajakava mittekoostamisel nende tunnitasu määra 20% võrra. Seda juhul, kui see on ka töölepingus sõnadega välja toodud.

Hetkel kuum